Πρώτο βήμα για Γιούβε με Κιέζα-Βλάχοβιτς, κόντρα στην Λάτσιο του Μανδά!

Η Γιουβέντους επικράτησε της Λάτσιο με 2-0, παίρνοντας καθαρό προβάδισμα εν’ όψει της ρεβάνς.

Η Γιουβέντους, κέρδισε 2-0 την Λάτσιο με τα γκολ των Κιέζα και Βλάχοβιτς, κάνοντας το πρώτο βήμα για τον τελικό του Coppa D’Italia. Θετική εμφάνιση από τον Χρήστο Μανδά. Η Γιουβε, μπήκε δυνατά στο ματς και στο 11′ κέρδισε πέναλντι, για ανατροπή του Καμπιάσο απ’ τον Βεσίνο. Ωστόσο λόγω οφσάιντ, το VAR παρενέβνη και ο διαιτητής, άλλαξε απόφαση. Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε, όμως το γκολ άγγιξαν οι φιλοξενούμενοι στο 40′, όταν το σουτ του Αλμπέρτο, σταμάτησε στο δοκάρι. Οι οπαδοί της Γιουβέντους αποδοκίμασαν την ομάδα τους με την λήξη του ημιχρόνου. Τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο μέρος, όταν ήρθε η αποθέωση, λόγω του 1-0 στο 50′. Εκεί, ο Καμπιάσο έβγαλε με ωραία πάσα τον Κιέζα τετ-α-τετ, που πλάσαρε ορθά το Μανδά, ανοίγοντας το σκορ. Η πίεση της «Μεγάλης Κυρίας» συνεχίστηκε, για να έρθει το 2-0 στο 64′, από πάσα του ΜακΚένι και γκολ του Βλάχοβιτς. Στο 80ο λεπτό, ο Μανδάς είχε δύσκολη επέμβαση, στο δυνατό σουτ του Γουεά. Να θυμίσουμε αρχικά πως η ρεβάνς της Ρώμης είναι προγραμματισμένη, στις 23/4 και πως αύριο θα διεξαχθεί ο άλλος ημιτελικός, Φιορεντίνα-Αταλάντα.