Ο Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει άνετα της Λαμίας με 4-1 για την 8η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League, πλησίασε στο -5 από την κορυφή και πλέον στρέφει αποκλειστικά την προσοχή του στον τεράστιο αγώνα κόντρα στην Άστον Βίλα (Πέμπτη 2/5, 22:00).

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Λαμίας στο Γεώργιος Καραϊσκάκης, επικρατώντας με 4-1 για την 8η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League και μετά την ισοπαλία με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη, επέστρεψε στις νίκες.

Οι ερυθρόλευκοι με δύο γκολ σε τρία λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, έβαλαν τις βάσεις για την επικράτησή τους. Αρχικά, ο Τσικίνιο έκανε το 1-0 στο 24′ με το πρώτο του γκολ στο ελληνικό πρωτάθλημα και ο Ναβάρο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 27′. Στο 52′ ο Ντάνιελ Ποντένσε σφράγισε ουσιαστικά τη νίκη των Πειραιωτών, πετυχαίνοντας το 3-0, ενώ ο Τόσιτς στο 64′ μείωσε για τη Λαμία. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο 90+3′ ο Αλεξανδρόπουλος.

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ προχώρησε σε εκτεταμένο rotation ενόψει του πολύ σημαντικού αγώνα της Πέμπτης με την Άστον Βίλα (2/5, 22:00) στο Μπέρμιγχαμ, έτσι ώστε οι παίχτες-κλειδιά της ομάδας να έχουν την απαιτούμενη φρεσκάδα και ενέργεια για τη μεγάλη μάχη που έρχεται.

Με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός έφτασε τους 70 βαθμούς, 5 λιγότερους από την ΑΕΚ που βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και αγωνίζεται αργότερα σήμερα (19:30) με τον ΠΑΟΚ σε ένα ματς που μπορεί να καθορίσει τον πρωταθλητή.

Ο αγώνας

Το ματς στα πρώτα του λεπτά είχε αργό τέμπο με τη Λαμία να προσπαθεί να κρατήσει μπάλα, ώστε να μην απειληθεί από τον Ολυμπιακό. Η πρώτη στιγμή του αγώνα ωστόσο, ήταν για τους ερυθρόλευκους, όταν στο 12′ ο Βέζο πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κοσέλεφ μπλόκαρε.

Το πρώτο γκολ όμως δεν άργησε να έρθει, καθώς στο 24′ ο Ποντένσε έκανε τις ντρίμπλες στους αμυντικούς της Λαμίας, την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Τσικίνιο και εκείνος με όμορφο σουτ, άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό.

Τρία λεπτά αργότερα, οι Πειραιώτες χτύπησαν ξανά, αυτή τη φορά με τον Ναβάρο. Ο Μαρτίνεθ υπέπεσε σε σοβαρό λάθος, ο Έσε πάσαρε στον Ισπανό φορ του Ολυμπιακού που σούταρε άψογα εκτός περιοχής για το 2-0. Οι ερυθρόλευκοι πίεσαν και για τρίτο τέρμα πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, τα σουτ όμως του Έσε στο 32′ και του Ποντένσε στο 38′ δεν είχαν σημαντικό αποτέλεσμα.

Το ημίχρονο τελείωσε στο 2-0 με τον Ολυμπιακό να έχει απόλυτα τον έλεγχο του αγώνα και τη Λαμία να μην μπορεί να απειλήσει την εστία του Πασχαλάκη.

Οι Πειραιώτες θέλοντας να τελειώσουν μία κι καλή το ματς, μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος. Μπορεί η κεφαλιά του Μασούρα στο 50′ να μην κατέληξε στα δίχτυα, έπειτα από σπουδαία επέμβαση του Κοσέλεφ, όμως δύο λεπτά αργότερα και πάλι από λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Ποντένσε πλάσαρε τον πορτιέρο της Λαμίας για το 3-0 των γηπεδούχων.

Ο Μεντιλίμπαρ σε εκείνο το σημείο αποφάσισε να ξεκουράσει τους Ρέτσο και Τσικίνιο για το ματς με την Άστον Βίλα, καθώς έκρινε ότι ο αγώνας είχε ουσιαστικά κριθεί.

Η Λαμία αντέδρασε και προσπάθησε να μειώσει αρχικά με το σουτ του Τσιλούλη στο 56ο λεπτό που πέρασε άουτ. Στο 64′ ωστόσο, μετά από εκτέλεση φάουλ του Λέικ, ο Τόσιτς με δυνατό σουτ νίκησε τον Πασχαλάκη για να κάνει το 3-1 για την ομάδα του.

Η πίεση των φιλοξενούμενων δεν σταμάτησε εκεί και στο 78′, ο Τόσιτς πάσαρε στον Τσιλούλη, εκείνος όμως δεν σημάδεψε σωστά και έστειλε τη μπάλα δίπλα από την εστία του Πασχαλάκη. Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να απαντήσουν με τη σειρά τους, αλλά το σουτ του Ελ Κααμπί σταμάτησε στον Κοσέλεφ.

Λίγα πράγματα έλαβαν χώρα έως και το 90+3′, εκεί όπου ο Ελ Αραμπί με μία μαγική πάσα τροφοδότησε τον Ελ Κααμπί και εκείνος με τη σειρά του πάσαρε στον Αλεξανδρόπουλο, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα της Λαμίας να διαμορφώσει το τελικό 4-1 υπέρ του Ολυμπιακού.

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Κίνι, Ρέτσος (59′ Άμπι), Βέζο, Ρίτσαρντς, Τσικίνιο (59′ Αλεξανδρόπουλος), Έσε, Όρτα (84′ Ελ Αραμπί), Μασούρας (73′ Μαρτίνς), Ποντένσε, Ναβάρο (73′ Ελ Κααμπί)

Λαμία: Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Σιμόν (59′ Τόσιτς), Τζανετόπουλος, Γιαννούτσος, Νούνιες (46′ Τερεζίου), Τζανδάρης, Τσιλούλης, Μαρτίνεθ (75′ Τσούκαλος), Λέικ (84′ Τσιλιανίδης), Κοντονίκος (46′ Βασιλαντωνόπουλος)