Γύρος 1, Αγώνας 4: Με 3-1 έληξε το σκορ με τους Μπόστον Μπρούινς να είναι οι νικητές του τέταρτου αγώνα. Οι Μπρούινς έχουν προβάδισμα 3-1 στην σειρά αγώνων με τους Μέιπλ Λιφς, οι οποίοι είχαν μόνο μια νίκη και βλέπουν την πρόκρισή τους στον δεύτερο γύρο να κινδυνεύει.

Στη 1η περίοδο, το σκορ ανοίγει ο βαν Ράμσνταϊκ για τους Μπρούινς στο 15΄, σκοράροντας από το slot.

Στη 2η περίοδο, ο Μάρσαντ διπλασιάζει το σκορ στο 8΄, με one-timer γκολ από τον δεξιό κύκλο στο power play. Στο 19΄, ο Πάστρνακ κάνει το 3-0 στο breakaway.

Στη 3η περίοδο, ο Μάρνερ βάζει το μοναδικό γκολ των Λίφς στο 5΄, με backhand σουτ από την αριστερή πλευρά του τέρματος.

Οι Μπρούινς έχουν την ευκαιρία να προκριθούν στον επόμενο γύρο, αν κερδίσουν στον πέμπτο αγώνα, ενώ οι Λιφς κινδυνεύουν με αποκλεισμό από τα πλέι-οφ.