Ο Τούρκος… «κλέφτης» έβαλε ξανά τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα!

Με δύο λάθη του Μουκουντί ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή από 0-1 σε 2-1 στο πρώτο μέρος, και το κράτησε μέχρι το τέλος για να πάρει μία νίκη που τον βάζει ξανά στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

Από εκεί βγαίνει και η φράση του τίτλου. Ο… «κλέφτης» ήταν ο Τούρκος προπονητής των Πράσινων, ο οποίος παρότι είδε την ομάδα του να μην μπορεί να κρατήσει την μπάλα, με μια ΑΕΚ που τον έκλεισε στο δικό του αμυντικό μισό, είχε τις τακτικές προσεγγίσεις προκειμένου να κρατήσει το υπέρ του Παναθηναϊκού σκορ και να πάρει το… τρίποντο της χρονιάς!

Στο 5′ γκολ ο Βίντα, ισοφάριση στο 32′ με Μπακασέτα, ανατροπή στο 34′ με Ιωαννίδη.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα ξεκίνησε πολύ καλά το ματς, πιέζοντας ασφυκτικά τον Παναθηναϊκό και αναγκάζοντας τον σε πολλαπλά λάθη, τα οποία χειροτέρευαν το ξεκίνημα των γηπεδούχων. Μόλις στο 5ο λεπτό, ο Ελίασον κυνήγησε μία φάση που έμοιαζε χαμένη, γύρισε στον Βίντα ο οποίος σε άδεια εστία άνοιξε το σκορ, βάζοντας έξτρα πίεση στο Τριφύλλι το οποίο ήδη δεν πατούσε καλά.

Στο 12′ ο Δικέφαλος έχασε ευκαιρία να φτάσει στο 0-2, με τον Τσούμπερ να αστοχεί εντός της περιοχής, σε μία από τις πολλές φάσεις που βγήκε στην επίθεση η ΑΕΚ με αξιώσεις. Στο 19′ ήρθε η πρώτη φάση για τον Παναθηναϊκό, όταν ο Μπακασέτας εκτέλεσε απευθείας και συρτά ένα μακρινό φάουλ, με τον Αθανασιάδη να μπλοκάρει σε δύο χρόνους.

Ο Μπακασέτας ισοφάρισε προς στιγμήν, στο 24′, με το κεφάλι, ωστόσο στην αρχή της φάσης, πριν τη σέντρα του Αράο, ο κεντρικός αμυντικός του Τριφυλλιού ήταν οφσάιντ, με το γκολ να ακυρώνεται. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε εν τέλει στο 32′, όταν μετά από λάθος του Μουκουντί οι Πράσινοι πήραν την μπάλα, εκείνη έφτασε στον Μπακασέτα, με τον Έλληνα διεθνή με την Εθνική να σουτάρει δυνατά και συρτά στη γωνία του Αθανασιάδη. Δύο λεπτά αργότερα, στο 34′, ο Μουκουντί έκανε νέο λάθος, έκλεψε ο Ιωαννίδης και στο τετ-α-τετ με λόμπα νίκησε τον κίπερ της ΑΕΚ για το 2-1 και την ανατροπή.

Στην επανάληψη ο Ιωαννίδης έφτασε κοντά στο 3-1 με τον Ιωαννίδη, με τον σέντερ φορ του Παναθηναϊκού να αστοχεί. Η μεγαλύτερη φάση της ΑΕΚ στο β’ μέρος ήρθε με το γυριστό του Αραούχο, το οποίο μπλόκαρε ο Ντραγκόφσκι, ενώ λίγο μετά Αργεντίνος σε νέα προσπάθεια του είδε την μπάλα να βρίσκει στα πόδια του Αράο και να καταλήγει κόρνερ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντραγκόφσκι έσωσε τον Παναθηναϊκό, όταν ο Γκατσίνοβιτς απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τον Πολωνό να αποκρούσει σε κόρνερ χαμηλά στη γωνία του.