Ο Ολυμπιακός δέχθηκε γκολ στο 12′ για το 1-0, με τη Φενέρ να ισοφαρίζει σε 3-3 το συνολικό σκορ, ωστόσο κρατήθηκε μέχρι το τέλους, και προκρίθηκε με… θρυλικό Τζολάκη στα πέναλτι!

1-0 με Καχμπετσί στο 12′, άγγιξε σε πολλές περιπτώσεις την ισοφάριση ο Ολυμπιακός, απέκρουσε τρία πέναλτι στη διαδικασία μετά την παράταση ο Τζολάκης και ο Ολυμπιακός προκρίνεται στους ημιτελικούς του UEFA Europa Conference League, όπου θα αντιμετωπίσει την Άστον Βίλα.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

Φενέρμπαχτσε: Λιβάκοβιτς, Σάμουελ, Τζίκου, Μπεκάο, Καντιόγλου, Σιμάνσκι, Γιούκσεκ, Φρεντ, Καχμπετσί, Τζέκο, Τάντιτς

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ορτέγκα, Κάρμο, Ντόη, Ροντινέι, Χέσε, Τσικίνιο, Φορτούνης, Ποντένσε, Γιόβετιτς, Ελ Κααμπί

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε ιδανικά στο παιχνίδι και υπέκυψε στην καυτή ατμόσφαιρα των γηπεδούχων, αλλά και την ορμή για τη νίκη-πρόκριση της τουρκικής ομάδας. Μόλις στο 12ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Καχμπετσί, ο οποίος σούταρε εντός της περιοχής στη γωνία του Τζολάκη για το 1-0, ισοφαρίζοντας σε 3-3 το συνολικό σκορ.

Η Φενέρ έφτασε κοντά στο 2-0, ωστόσο η μπαλιά για τον Τζέκο μέσα στην περιοχή κόπηκε πριν εκτελέσει ο Βόσνιος. Ο Ολυμπιακός βρήκε την πρώτη του φάση του στο ματς με μία άστοχη κεφαλιά του Κάρμο από κόρνερ, ενώ δύο λεπτά μετά αστόχησε με το αριστερό εκτός της περιοχής, και αυτός άστοχα. Οι Τούρκοι έφτασαν κοντά στο 2-0, ωστόσο ο επιθετικό αιφνιδιάστηκε και δεν πλάσαρε σωστά για το 2-0. Ο Καντιόγλου δοκίμασε σέντρα-σουτ, ο Τζολάκης έλεγχε την πορεία της μπάλας.

Η μεγαλύτερη φάση στο ματς για τον Ολυμπιακό ήρθε με ωραία μπαλιά του Φορτούνη για το κεφάλι του Μασούρα, ο οποίος απείλησε τον Λιβάκοβιτς, δευτερόλεπτα πριν σηκώσει τη σημαία για οφσάιντ ο βοηθός. Οι Ερυθρολευκοι έφτασαν μία ανάσα πριν το 1-1 σε μία καταπληκτική αντεπίθεση, όταν ο Μασούρας βρέθηκε στο τετ-α-τετ με μία φάση, ωστόσο το σουτ ήταν πάνω στα πόδια του Λιβάκοβιτς.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μπατσουαγί πέτυχε το 2-0, ωστόσο ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι, υποδεικνύοντας σε θέση οφσάιντ. Ο Τζέκο ακούμπησε την μπάλα, όταν ο Μπατσουαγί ήταν εκτεθειμένος. Στο 86′ ο Ιμπόρα δοκίμασε από μακριά αλλά αρκετά άστοχα. Στο 99ο λεπτό της παράτασης δοκίμασε από μακριά ο Φορτούνης αρκετά άστοχα.

Λίγο πριν το ημίχρονο της παράτασης, στο 103′ ο Ολυμπιακός άγγιξε την ισοφάριση, με τον Κάρμο να παίρνει κεφαλιά από σέντρα του Φορτούνη και με τον Λιβάκοβιτς να σώζει με τα πόδια και το δοκάρι, ενώ στη συνέχεια η Φενέρ έδιωξε πάνω στη γραμμή. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης ο Τσικίνιο ήθελε να αιφνιδιάσει από μακριά τον Λιβάκοβιτς, ωστόσο αστόχησε. Στο 114′ η Φενέρ βρήκε φάση μετά από πολλή ώρα, με τον Τάντιτς να αστοχεί με το δεξί εντός της περιοχής του Ολυμπιακού, με τον Τζολάκη να μην ελέγχει την πορεία της μπάλας. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στο ματς.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι όπου ο Ολυμπιακός θριάμβευσε. Ο Ελ Κααμπί ευστόχησε για το 0-1, με τον Τάντιτς να νικιέται από τον Τζολάκη. Ωστόσο, ο Ελ Αραμπί δεν μπόρεσε να κάνει το 0-2, με τον Λιβάκοβιτς να αποκρούει. Ο Μπατσουαγί ισοφάρισε, παρά το γεγονός ότι ο Τζολάκης έφτασε πολύ κοντά στην επέμβαση. Ευστόχησε και ο Όρτα, και ο Ούντερ νικήθηκε και αυτός από τον Τζολάκη και έμεινε το 1-2. Ο Μασούρας, έκανε το 1-3, και ο Τζίκου έκανε το 2-3.

Η μπάλα στον Ροντινέι για το 2-4, το οποίο θα έστελνε τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά. Ωστόσο, ο δεξιός μπακ του Ολυμπιακού νικήθηκε από τον Λιβάκοβιτς και το δοκάρι, με την μπάλα να μην περνάει τη γραμμή. Ήρθε η ώρα του Μπονούτσι για να ισοφαρίσει σε 3-3, και να δώσει συνέχεια στη διαδικασία. Ωστόσο, ο Τζολάκης έπιασε και τρίτο πέναλτι και έτσι ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στα ημιτελικά του UEFA Europa Conference League.