Με τον Κόουλ Πάλμερ να βρίσκεται σε δαιμονιώδη κατάσταση πετυχαίνοντας 4 γκολ, η Τσέλσι διέλυσε την Έβερτον.

Ο Κόουλ Πάλμερ, είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής της φετινής Τσέλσι, χωρίς αμφιβολία. Η αναμέτρηση της ομάδας του, κόντρα στην Έβερτον, ήταν ένα δικό του «one man show», πετυχαίνοντας 4 γκολ και αυθεντικό χατ-τρικ. Δηλαδή τρία σερί τέρματα, στο ίδιο ημίχρονο. Το τελικό σκορ έγραψε 6-0, ανεβάζοντας την ομάδα του Ποτσετίνο στους 47 βαθμούς, όντας 9η και στο -3 από 6η και 7η θέση αντίστοιχα. Η Έβερτον του Σεν Ντάις, μετά την νέα τιμωρία όπου της αφαιρέθηκαν 2 βαθμοί, έχει πλέον 27, στην 16η θέση και στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Πάλμερ μπήκε ορεξάτος στο ματς και στο 13′ παίζοντας το «1-2» με τον Τζάκσον, εκτέλεσε άψογα με το αριστερό, από το ημικύκλιο. Πέντε λεπτά μετά, ο Μούντρικ έκανε ατομική ενέργεια, γύρισε τη μπάλα στον Τζάκσον που πλάσαρε, ο Πίκφορντ απέκρουσε και ο Πάλμερ πήρε το ριμπάουντ, για το 2-0. Στο 29′, ο Πίκφορντ έκανε λάθος πάσα στον Πάλμερ μακριά από την εστία του και ο Άγγλος τον κρέμασε με ωραία λόμπα, με το δεξί. Στο 44′, ο Κουκουρέγια σέντραρε, ο Τζάκσον κατέβασε υποδειγματικά και με σουτ στην κίνηση, διαμόρφωσε το 4-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και το 61ο λεπτό, ο Μαντουέκε κέρδισε πέναλντι. Το θέμα είναι πως ενώ το σκορ ήταν στο 4-0, οι Πάλμερ, Τζάκσον και Μαντουέκε, τσακώθηκαν για το ποιος θα το εκτελέσει, τη στιγμή που ο Γκάλαχερ, προσπαθούσε να τους ηρεμήσει. Τελικά μετά τον καβγά ανέλαβε ο Πάλμερ και ευστόχησε. Έτσι, έγινε ο πρώτος παίχτης της Τσέλσι, που σκοράρει σε 7 σερί ματς στο «Στάντφορντ Μπριτζ», στην Premier League! Παράλληλα, έπιασε τον Χάαλαντ στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ για φέτος, με 20 γκολ έως τώρα. Έχει 11 γκολ και 3 ασίστ, στα 6 τελευταία ματς! Στο 88′, μπήκε ως αλλαγή ο 20χρονος αμυντικός Γκίλκραϊστ και δύο λεπτά αργότερα, διαμόρφωσε με σουτ στην κίνηση από το δεύτερο δοκάρι, το τελικό σκορ.