Ο «δικέφαλος του βορρά» επικράτησε της Λαμίας με 3-1 σε ένα παιχνίδι… “rollercoaster”!

Η Λαμία του Λεωνίδα Βόκολου έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο, καθώς προηγήθηκε στο σκορ με το… καλημέρα. Συγκεκριμένα, στο 7′ ο Ρουμπέν Μαρτίνες έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του, σε μία φάση που ο Κοτάρσκι έκανε λάθος.

Ο ΠΑΟΚ με τις πολλές αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι της Κυριακής κόντρα στον Παναθηναικό, φάνηκε να χάνει εντελώς τον έλεγχο του παιχνιδιού, αφού στο 15′ ο Τσιλούλης σκόραρε, αλλά σύμφωνα με τον έλεγχο του VAR, η φάση του γκολ ήταν οφσάιντ.

Οι Θεσσαλονικείς δεν έκαναν καμία ουσιαστική φάση, ενώ παράλληλα έχαναν και πολλές μπαλιές, ιδιαίτερα στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Ωστόσο, πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από την εκτέλεση μιας στατικής φάσης από τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ο Γιάννης Μιχαηλίδης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, μειώνοντας στο 1-1. Ο νεαρός αμυντικός πανηγύρισε το γκολ του υψώνοντας τα χέρια του στον ουρανό, αφιερώνοντας το στον πατέρα του που τον έχασε πριν λίγες μέρες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε τρεις αλλαγές ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Μπάμπα, Τάισον και Μειτέ στη θέση των Ράφα Σοάρες, Ντεσπόντοφ και Τσιγγάρα, γεγονός ασυνήθιστο για τον Ρουμάνο τεχνικό.

Αυτές οι αλλαγές ωστόσο, φαίνεται ότι «απέδωσαν καρπούς», αφού οι «ασπρόμαυροι» έκαναν πολλές φάσεις και ευκαιρίες, ενώ έγιναν πιο επιθετικοί. Η τέταρτη αλλαγή του Ρουμάνου τεχνικού, ο Στέφαν Σβάμπ, ήταν και η «χρυσή», καθώς στο 70′, ο Αυστριακός μέσος έστειλε την μπάλα στην εστία του Κοσέλεφ για το 2-1.

Ο Αυστριακός δεν είναι αδίκως MVP του αποψινού παιχνιδιού, αφού στο 88′, ο Αλί Σαμάττα κέρδισε πέναλτι και ο Στέφαν Σβάμπ το έκτελεσε εύστοχα για το 3-1. Μάλιστα, οι φίλοι του ΠΑΟΚ φώναζαν δυνατά το όνομα του Τανζανού φορ, ώστε να εκτελέσει το πέναλτι, ωστόσο μετά από εντολή του προπονητή και λόγω ιεραρχίας, ο Στέφαν Σβάμπ ανέλαβε την εκτέλεση.

Με τα τωρινά αποτελέσματα, ο ΠΑΟΚ είναι μόνος του στην πρώτη θέση με 66 βαθμούς, κερδίζοντας προβάδισμα.