Μίλησε ξανά ο Μπέλιγχαμ στο «Clasico», με γκολ στο 90+1′, στέφοντας πρωταθλήτρια την Ρεάλ!

Η Ρεάλ Μαδρίτης, είχε πάλι «χρυσό» σκόρερ στο τέλος τον Τζουντ Μπέλιγχαμ κόντρα στη Μπαρτσελόνα, άνοιξε τη διαφορά στο +11 και «κλείδωσε» επί της ουσίας το πρωτάθλημα.

Στο ίδιο έργο θεατές! Ο Τζουντ Μπέλιγχαμ, έκανε το ίδιο ακριβώς με το «Εl Clasico» του πρώτου γύρου, δίνοντας στο 90+1′, τη νίκη στη Ρεάλ Μαδρίτης. Έτσι, της χάρισε σχεδόν το πρωτάθλημα, αφού άνοιξε τη διαφορά από τη Μπαρτσελόνα στο +11, έξι αγωνιστικές πριν το τέλος.

Η Μπαρτσελόνα, ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς στο ματς. Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Ραφίνια εκτέλεσε κόρνερ, ο Λούνιν έκανε άστοχη έξοδο και ο Κρίστενσεν στο δεύτερο δοκάρι νίκησε τον Κρόος (ίσως με φάουλ) και σκόραρε με κεφαλιά. Στο 18′, υπάρχει μία εξίσου αμφισβητούμενη φάση, αυτή τη φορά υπέρ της Ρεάλ. Ο Κουμπαρσί στο πρώτο του «Clasico», ανέτρεψε (;) τον Λούκας Βάσκεθ, που κέρδισε έξυπνα το πέναλντι. Αυτό ήταν το 5ο σερί πέναλντι, που κερδίζει η «Βασίλισσα», σε ντέρμπι με την Μπάρτσα. Ο Βινίσιους ανέλαβε την εκτέλεση και με δυνατό σουτ, νίκησε το Τερ-Στέγκεν. Ύστερα στο 28ο λεπτό, υπάρχει ακόμα μία φάση για πολύ κουβέντα. Ο Ραφίνια εκτέλεσε χαμηλά ένα κόρνερ, ο Γιαμάλ ακούμπησε ελάχιστα τη μπάλα, ο Λούνιν αιφνιδιάστηκε και χρησιμοποίησε το σώμα του για να βγάλει τη μπάλα…ενδεχομένως, μέσα από την εστία. Οι παίχτες της Μπαρτσελόνα διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή, που περίμενε δύο λεπτά την εξέταση του VAR, αφού στην Ισπανία…δεν υπάρχει goal line technology, πράγμα τραγικό για τέτοιο επίπεδο! Τελικά το σκορ παρέμεινε στο 1-1, έως και την λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Τσάβι ήταν πιο τολμηρός με τις αλλαγές σε σχέση με τον Ανσελότι και δικαιώθηκε. Μία από αυτές, ο Φερμίν Λόπεθ, πήρε στο 69′ το ριμπάουντ από σέντρα του Γιαμάλ και ασταθή επέμβαση του Λούνιν, για το 1-2. Γρήγορα όμως στο 73′, η Ρεάλ απάντησε εκ’ νέου. Βαλβέρδε και Βινίσιους συνδυάστηκαν και ως τελικός αποδέκτης στο δεύτερο δοκάρι ο Λούκας Βάσκεθ, ισοφάρισε σε 2-2. Η Ρεάλ στη συνέχεια έψαξε την ανατροπή και την βρήκε στο 90+1′, με γκολ που σημαίνει και…τίτλος. Ο Μπαραχίμ Ντίαθ με ωραία ενέργεια, άνοιξε δεξιά στον Λούκας Βάσκεθ, ο τελευταίος σέντραρε και ο «Μπέλιγκολ» (όπως είναι πλέον το παρατσούκλι του), καραδοκούσε στο δεύτερο δοκάρι, νίκησε τον Τερ-Στέγκεν και χάρισε τον τίτλο στην ομάδα του.