Ένα εύκολο απόγευμα είχε ο Παναθηναϊκός απέναντι στη Λαμία, κερδίζοντας την άνετα με 0-5, με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Φώτη Ιωαννίδη και τον Τάσο Μπακασέτα στρέφοντας την προσοχή του πλέον στο κρίσιμο παιχνίδι της Τετάρτης (24/04) με την ΑΕΚ στην ΟΠΑΠ Αρένα.

Ένας Παναθηναϊκός που κάθε φορά που πλησίαζε την περιοχή της Λαμίας μύριζε… γκολ, κατάφερε να περάσει από την έδρα της τοπικής ομάδας, κάνοντας πάρτι με τους Φώτη Ιωαννίδη και Τάσο Μπακασέτα να συνεργάζονται για τα τέσσερα από τα πέντε συνολικά γκολ της ομάδας του τριφυλλιού.

Με rotation ο Παναθηναϊκός

Ο Φατίχ Τερίμ ξεκούρασε παίχτες ενόψει του πολύ σημαντικού αγώνα με την ΑΕΚ την Τετάρτη 24/04, πραγματοποιώντας δύο αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της προηγούμενης εβδομάδας, όμως είδε τον Μπερνάρ να τραυματίζεται και να αποχωρεί στο 23ο λεπτό, περνώντας στη θέση του τον Βέρμπιτς.

Κάτω από τα γκολποστ της εστίας των πράσινων ξεκίνησε ο Λοντίγκιν, δεξιά έπαιξε ο Κώτσιρας, αριστερά ο Χουάνκαρ και στο κέντρο της αμύνας οι Γεντβάι – Ακαϊντίν. Στο κέντρο βρέθηκαν οι Αράο – Τσέριν με τον Λημνιό να παίρνει φανέλα βασικού στα δεξιά, τον Μπερνάρ στα αριστερά, ενώ στην κορυφή ήταν ο Ιωαννίδης και πίσω του ο Μπακασέτας.

Μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια

Ο Παναθηναϊκός δεν ήθελε να δώσει δικαιώματα στη Λαμία, όπως είχε συμβεί στο παιχνίδι της Λεωφόρου. Αντιθέτως, πίεσε ψηλά, προσπάθησε να κλέψει μπάλες και να πετύχει γρήγορα γκολ.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν στο 5ο λεπτό με το σουτ του Τάσου Μπακασέτα να σταματάει στον Κοσέλεφ, ύστερα από ενέργεια του Φώτη Ιωαννίδη και τον Τσέριν, ο οποίος δεν κατάφερε να πλασάρει.

Η Λαμία απάντησε στο 9ο λεπτό, όταν ο Τσιλούλης έκανε δυνατό σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε πολύ πάνω από την εστία του Λοντίγκιν.

Αλλαγή και γκολ

Στο 22′ ο Μπερνάρ αποχώρησε τραυματίας λόγω ενοχλήσεων και τη θέση του πήρε ο Βέρμπιτς που σκόραρε με την πρώτη του επαφή με τη μπάλα. Ο Ιωαννίδης έκανε την ενέργεια, απέφυγε μερικούς παίχτες της Λαμίας, δίνοντας την κατάλληλη στιγμή στον Λημνιό, ο οποίος βρήκε το δοκάρι του Κοσέλεφ με τον Βέρμπιτς να μην αστοχεί στην επαναφορά από κοντά για το 0-1 του τριφυλλιού.

Λίγο πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια, ο Παναθηναϊκός πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Μπακασέτα, ύστερα από γύρισμα του Ιωαννίδη στο ύψος του πέναλτι, διευρύνοντας έτσι το προβάδισμά του και δημιουργώντας “μαξιλαράκι ασφαλείας” για τους πράσινους.

Καταιγίδα σε επτά λεπτά με μαγεία Ιωαννίδη – Μπακασέτα

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Λεωνίδας Βόκολος προσπάθησε να δώσει επιθετική πνοή στην ομάδα του με δύο αλλαγές, όμως το τριφύλλι δεν είχε όρεξη να κάνει το ματς ροντέο και με τρία γκολ σε επτά λεπτά, πέτυχε μία άνετη επικράτηση.

Στο 54ο λεπτό με εκτέλεση κόρνερ του Μπακασέτα, ο Ιωαννίδης με ωραία κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έκανε το 0-3, ενώ στο 57′ ο Βέρμπιτς με όμορφη ατομική ενέργεια έφτασε στην περιοχή της Λαμίας από τα αριστερά, πάσαρε στον Λημνιό, το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Τζανετόπουλος, όμως στην εξέλιξη της φάσης ο Μπακασέτας με το δεύτερο δικό του γκολ, πέτυχε το 0-4.

Το αποτελεσματικό επιθετικό κρεσέντο του Παναθηναϊκού ολοκληρώθηκε στο 60′, όταν ο Μπακασέτας βρήκε τον Ιωαννίδη στην αντεπίθεση, αυτός μπόρεσε να κρατήσει τον έλεγχο της μπάλας, να αποφύγει τον Τζανετόπουλο και με σουτ στην απέναντι γωνία να νικήσει για άλλη μια φορά τον Κοσέλεφ και να διαμορφώσει το τελικό 0-5.

Με το μυαλό στην ΑΕΚ

Ο Φατίχ Τερίμ με το σκορ στο 0-5, σκεφτόταν ήδη τον αγώνα της Τετάρτης με την ΑΕΚ και έτσι αποφάσισε να πραγματοποιήσει τριπλή αλλαγή περνώντας εκτός αγωνιστικού χώρου τους Μπακασέτα, Χουάνκαρ και Ακαϊντίν και βάζοντας τους Βιλένα, Μλαντένοβιτς και Μανσίνι. Λίγο αργότερα, αποχώρησε και ο Φώτης Ιωαννίδης, ο οποίος χειροκροτήθηκε για την τρομερή του εμφάνιση και από τους φίλους της Λαμίας.

Η Λαμία πίεσε για το γκολ της τιμής με τους Τσιλούλη και Μαρτίνεθ να απειλούν τον Λοντίγκιν στο 83′ και 87′ αντίστοιχα, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να νικήσουν τον γκολκίπερ των πρασίνων.

ΛΑΜΙΑ: Κοσέλεφ, Βασιλαντωνόπουλος, Κορνέζος (62′ Στάνκο), Τζανετόπουλος, Αμαράλ (46′ Σίντκλεϊ), Νούνιες, Τζανδάρης (62′ Κοντονίκος), Σλίβκα, Λέικ (46′ Μαρτίνεθ), Τσιλούλης, Μάλτσι (77′ Τσούκαλος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Ακαϊντίν (63′ Βιλένα), Γεντβάι, Χουάνκαρ (63′ Μλαντένοβιτς), Τσέριν, Αράο, Μπερνάρ (23′ Βέρμπιτς), Λημνιός, Μπακασέτας (63′ Μανσίνι), Ιωαννίδης (71′ Σπόραρ).