Η Κλαμπ Μπριζ κέρδισε 3-0 την Αντβέρπ για την 3η αγωνιστική των play-off του βελγικού πρωταθλήματος και συνέχισε το νικηφόρο σερί της, πηγαίνοντας παράλληλα με καλή ψυχολογία στη ρεβάνς με τον ΠΑΟΚ.

Εύκολο αποδείχθηκε το απόγευμα για την Κλαμπ Μπριζ, η οποία δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία απέναντι στην Αντβέρπ, κερδίζοντάς την με 3-0, χωρίς να πιάσει μάλιστα υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ ευτύχησε να προηγηθεί λίγο πριν από την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου με τον Ονιεντίκα στο 44ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντε Κάιπερ. Ο Σκόρας απλοποίησε τα πράγματα για την ομάδα του στο 60ο λεπτό, κάνοντας το 2-0 με σουτ μέσα από την περιοχή, έπειτα από όμορφη ανάπτυξη παιχνιδιού. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 96ο λεπτό ο πρώην παίχτης του Ολυμπιακού, Φίλιπ Ζινκερνάγκελ, από την πάσα του Γιούγκτλα.

Με αυτή τη νίκη, οι Βέλγοι σκαρφάλωσαν στην 3η θέση της βαθμολογίας έχοντας πλέον 33 βαθμούς, δύο λιγότερους από Άντερλεχτ και Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ, οι οποίες αναμετρώνται σήμερα στις 19:30.

Ο προπονητής της Μπριζ, Νίκι Χάγιεν, έκανε τρεις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ (ξεκίνησαν οι Μέιχερ, Ορντόνεθ και Νούσα), ενώ οι τρεις παίχτες που δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής στον αγώνα της Πέμπτης λόγω κίτρινων καρτών, αγωνίστηκαν βασικοί (Τιάγκο, Ντε Κάιπερ και Μέχελε).

Η ενδεκάδα της Μπριζ : Τζάκερς, Ντε Κάιπερ (89′ Σάμπε), Μέχελε, Μέιερ, Βέτλεσεν (69′ Μπαλάντα), Ονιεντίκα, Βανάκεν, Σκόρας (68′ Γιούγκτλα), Νούσα (80′ Ζινκερνάγκελ), Τιάγκο