Ο Άρης ήταν ανώτερος του Ολυμπιακού με περισσότερες φάσεις και καλύτερη ανασταλτική λειτουργία, ωστόσο έμεινε στο 1-1 και μετά από 4 ματς σπάει το σερί ηττών.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν με καλύτερο προσανατολισμό στο τι θέλουν να κάνουν στο παιχνίδι, ωστόσο η ομάδα του Μεντιλίμπαρ ήταν αυτή που απείλησε πρώτη. Στο 5′ ο Ορτέγκα βρήκε το κεφάλι του Ελ Κααμπί, με την μπάλα να πηγαίνει στη γωνία αλλά με τον Κουέστα να αποκρούει σε κόρνερ.

Λίγο μετά, στο 8′, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το 0-1, ωστόσο παρά το γεγονός ότι το γκολ μέτρησε για αρχή, ο VAR φώναξε τον Ομπρένοβιτς στο on-field review και το τέρμα του Γιόβετιτς ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Μάρτινς στον Μοντόγια στον άξονα του τερέν. Στο 12′ οι γηπεδούχοι απείλησαν με τριπλή ευκαιρία, με τον Μορόν αρχικά να μη βρίσκει την μπάλα στο γύρισμα του Φετφατζίδη, και στη συνέχεια τα σουτ των Σαβέριο και Μοντόγια να μη βρίσκουν εστία.

Στο 21′ ο Έσε δοκίμασε με το δεξί, ωστόσο ο Κουέστα εκτινάχθηκε και με το δεξί χέρι έδιωξε σε κόρνερ. Τρία λεπτά μετά ο Ολυμπιακός είχε νέα ευκαιρία, με τον Γιόβετιτς αυτή τη φορά, αλλά με τον Κουέστα να αποκρούει εκ νέου σε κόρνερ. Η τελευτάια φάση του ημιχρόνου ήταν για τον Άρη, με τον Σαβέριο ωστόσο να αστοχεί.

Στα 13” του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ελ Κααμπί πήρε κάθετη και πλάσαρε αλλά πάνω στον Ισπανό τερματοφύλακα του Άρη, για την πρώτη φάση στην επανάληψη. Στο 48′ ο Ζουλ έδιωξε, ο Ντόη έδειχνε πως ελέγχει, αλλά ο Μορόν του πήρε την μπάλα και βγήκε ολομόναχος στο μισό του Ολυμπιακού απέναντι στον Τζολάκη, πλασάροντας εύστοχα για το 1-0.

Οι Ερυθρόλευκοι απάντησαν άμεσα, μόλις 5 λεπτά μετά, με τον Μάρτινς να περνάει την μπάλα… από την κλειδαρότρυπα και με τον Ελ Κααμπί να μπαίνει μαζί της στα δίχτυα για το 1-1, στο 53′. Το παιχνίδι από εκεί και πέρα… «έσβησε», και η επόμενη φάση ήρθε στο 67ο λεπτό. Τότε, ο Σαμόρα σύγκλινε και σούταρε με το δεξί, όπως βρήκε σε ετοιμότητα τον Τζολάκη, και λίγο μετά, στο 73′ ο Μοντόγια δοκίμασε εκτός περιοχής με το αριστερό δυνατά, ξανά πάνω στον Τζολάκη.

Η πρώτη και τελευταία φάση του Ολυμπιακού, μετά το 1-1, ήταν στο 86′, όταν ο Φορτούνης σούταρε με το αριστερό στη γωνία του Κουέστα, με τον Ισπανό κίπερ να μπλοκάρει.