Διεκδικεί τον δεύτερο εθνικό τίτλο της τα τρία τελευταία χρόνια στο κολεγιακό/πανεπιστημιακό πρωτάθλημα μπάσκετ γυναικών του NCAA.

Η Νότια Καρολίνα κέρδισε με 78-59 το Νορθ Καρολάινα Στέιτ σε ένα ματς όπου οι δύο ομάδες έκαναν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο το οποίο τελείωσε 32-31 υπέρ της Νότιας Καρολίνας. Στην τρίτη περίοδο η Νότια Καρολίνα ανέβασε ταχύτητες και με ένα επιμέρους σκορ 29-6 έφερε την διαφορά στους 24 πόντους πριν την έναρξη της τέταρτης περιόδου. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το Νορθ Καρολάινα Στέιτ έκανε την δική του αντεπίθεση με επιμέρους σκορ 22-17 κάτι που δεν ήταν αρκετό για την ανατροπή.

Τρία πρόσωπα ξεχώρισαν κατά την διάρκεια του αγώνα. Για την Νότια Καρολίνα ήταν: η Καμίλα Καρντόσο με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ κάνοντας double-double και η Άσλιν Γουότκινς με 20 ριμπάουντ. Ενώ για το Νορθ Καρολάινα Στέιτ ξεχώρισε η Αζιάχα Τζέιμς με 20 πόντους σε 40 λεπτά συμμετοχής στον αγώνα.