Η Έβερτον πήρε το ντέρμπι με την Λίβερπουλ και της χάλασε τα όνειρα για τίτλο, αγχώθηκε αλλά κέρδισε η Γιουνάιτεντ, νίκες για Πάλας-Μπόρνμουθ.

Αντίο…πρωτάθλημα!

Μεγάλη νίκη της Έβερτον! Στο ντέρμπι του Μερσεϊσάιντ, η ομάδα του Σεν Ντάις νίκησε με 2-0 αυτή του Κλοπ, βάζοντας ενδεχομένως τέλος, στα όνειρα για την κατάκτηση της Premier League. Πιο συγκεκριμένα, η Λίβερπουλ με 74 βαθμούς, βρίσκεται στο -3 από την Άρσεναλ και στο +1 από τη Μάντσεστερ Σίτι. Ωστόσο η Σίτι, έχει και δύο ματς λιγότερα. Στη 16η θέση με 33 βαθμούς βρίσκεται η Έβερτον. Ακόμη, είναι στο +8 από τη ζώνη του υποβιβασμού και όλα οδηγούν, στην παραμονή της στην Premier League.

Η πρώτη φάση, ήταν για την Λίβερπουλ στο 10′, όταν ο Γκόντφρεϊ σταμάτησε το πλασέ του Σαλάχ, πάνω στη γραμμή. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη. Στο 17′, ο Κάλβερτ Λιούιν προειδοποίησε, με προσπάθεια που σταμάτησε ο Άλισον. Δέκα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Η άμυνα των φιλοξενούμενων αδράνησε, η μπάλα στρώθηκε στον Μπράνθγουεϊτ, που πλάσαρε και σκόραρε. Στο 34′, ο Πίκφορντ σταμάτησε με τα πόδια τον Νούνιες και λίγο πριν την ανάπαυλα, τον Λουίς Ντίας με τον ίδιο τρόπο. Στην επανάληψη και το 58′, η Έβερτον κέρδισε κόρνερ. Ο ΜακΝίλ το εκτέλεσε, ο Κάλβερτ Λιούιν νίκησε άπαντες στον αέρα και έκανε το 2-0. Έτσι, οι «Κόκκινοι» έπεσαν στο καναβάτσο, παρόλο που στο 70′ είχαν δοκάρι με τον Λουίς Ντίας, για να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Νίκη με άγχος και…Μπρούνο!

Τα βρήκε σκούρα κόντρα στην ουραγό Σέφιλντ, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχοντας πρωταγωνιστή τον Μπρούνο Φερνάντες, κατάφερε τελικά να κερδίσει. Έτσι ανέβηκε στην 6η θέση με 53 βαθμούς. Η διαφορά όμως από την 5η Τότεναμ, παραμένει κάπως υψηλή, στους 7 βαθμούς. Τελευταία με 16 βαθμούς η Σέφιλντ, που…ελπίζει σε θαύμα, ώστε να μην υποβιβαστεί στη Championship.

Η Σέφιλντ, ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Λάθος του απρόσεκτου Ονάνα, κλέψιμο του Μπογκλ που πάτησε περιοχή και εκτέλεσε στο 35′. Άμεση απάντηση από τους «Κόκκινους Διαβόλους», όταν ο Γκαρνάτσο, ισοφάρισε στο 42′. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν εκ’ νέου, στο 51′. Ο Όσμπορν μοίρασε στον Μπέρετον Ντίαζ και εκείνος νίκησε τον Ονάνα, για το 1-2. Στο 63ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλντι με τον Μαγκουάιρ. Ο Μπρούνο Φερνάντες εκτέλεσε και ισοφάρισε σε 2-2. Ο αρχηγός της Μάντεστερ δεν σταμάτησε εκεί, αφού στο 81′ με απίθανο αριστερό σουτ από μεγάλη απόσταση, έκανε την ανατροπή. Μάλιστα στο 85ο λεπτό, έδωσε και ασίστ «σερβίροντας» στον Χόιλουντ, που διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Την «λύγισε» ο Ματετά!

Στο «Σέλχαστ Παρκ», η Κρίσταλ Πάλας φιλοξένησε τη Νιουκάστλ. Η ομάδα του Γκλάσνερ, επικράτησε αν και ήταν κάπως αδιάφορη, έχοντας εξασφαλίσει την παραμονή στην κατηγορία. Τώρα πλέον άνοιξε τη διαφορά της, στο +14 από τη ζώνη του υποβιβασμού, όντας άνετη στη 14η θέση, με 39 πόντους. Αντιθέτως, η ομάδα του Χάου είχε μεγαλύτερο θεωρητικά κίνητρο, θέλοντας να ισοβαθμεί στην 6η θέση, με τη Γιουνάιτεντ. Λόγω της ήττας όμως, υποχώρησε 7η με 50 βαθμούς. Πρωταγωνιστής για τους νικητές, ήταν ο Ματετά σκοράροντας δις, στο 55′ και το 88′ αντίστοιχα.

Την κέρδισε και την προσπέρασε!

Η Γουλβς, είναι μία από τις ομάδες, που στην έδρα τους χάνουν σπάνια. Ωστόσο η Μπόρνμουθ, φρόντισε να φανεί το αντίθετο, επικρατώντας με σκορ 0-1 και παίχτη λιγότερο. Το γκολ του ματς, πέτυχε ο Σεμένιο στο 37′. Η Γουλβς ισοφάρισε με τον Χι-Τσαν στο 68′, αλλά το VAR ακύρωσε το γκολ. Η Μπόρνμουθ τελείωσε το ματς με παίχτη λιγότερο, αφού στο 79′ αποβλήθηκε ο Κέρκεζ, για σκληρό μαρκάρισμα. Στη βαθμολογία, η ομάδα του Ονίλ βρίσκεται 12η με 43 βαθμούς. Η ομάδα του Ιραόλα τώρα, την προσπέρασε με αυτή της τη νίκη κατά 2 πόντους, όντας στη 10η θέση.