Μετά τις συνεχόμενες «γκέλες» στο πρωτάθλημα και τον Ευρπαϊκό αποκλεισμό, η Λίβερπουλ έβγαλε αντίδραση και συνεχίζει να έχει «σφυγμό», στην κούρσα του τίτλου.

Η Λίβερπουλ, κατάφερε να διατηρηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας με την Άρσεναλ, επικρατώντας 1-3 στην έδρα της Φούλαμ. Το τελικό σκορ δείχνει μια γενικότερη αντίδραση, την οποία έπρεπε να βγάλουν οι παίχτες του Κλοπ, μετά τα συνεχόμενα «στραπάτσα», ωστόσο η εμφάνιση δεν ήταν και τόσο ισοπεδωτική. Εν’ τέλει μετράει το αποτέλεσμα, που ανεβάζει την Λίβερπουλ στους 74 βαθμούς, μαζί με την Άρσεναλ. Ένα βαθμό αλλά και ένα ματς λιγότερο, έχει η Μάντσεστερ Σίτι. Όσον αφορά την ομάδα του Μάρκο Σίλβα, βρίσκεται 12η με 42 βαθμούς.

Οι «Reds» μπήκαν καλά στο ματς και μόλις στο 3′, έχασαν ευκαιρία με την κεφαλιά του Νούνιες να περνάει λίγο άουτ, έπειτα από σέντρα του Άρνολντ. Στο 22′, ο Άρνολντ έβγαλε τρομερή κάθετη στον Ντίας, αυτός γύρισε τη μπάλα, όμως ο Ζότα δεν τελείωσε τη φάση όπως θα έπρεπε. Τελικό το γκολ για την Λίβερπουλ ήρθε στο 32′. Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ «ζωγράφισε» με φανταστική απευθείας εκτέλεση φάουλ, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Η Φούλαμ στη συνέχεια, έψαξε την ισοφάριση και δικαιώθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Η άμυνα των φιλοξενούμενων αδράνησε και ο Καστάνιε το εκμεταλλεύτηκε, φέρνοντας το ματς σε ισορροπία.

Στην επανάληψη, η Λίβερπουλ από νωρίς πάτησε το γκάζι και στο 51′ προειδοποίησε με το άστοχο πλασέ του Έλιοτ. Δύο λεπτά μετά, το προβάδισμα έγινε ξανά «κόκκινο», όταν ο Χράφενμπερχ εκτέλεσε άψογα, λίγο έξω από την περιοχή. Έπειτα, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Στο 72′ δέχτηκαν και τρίτο γκολ, όταν ο Χάκπο έδωσε στον Ζότα σε κενό χώρο και ο Πορτογάλος με διαγώνιο σουτ, πέτυχε το 100ο γκολ του στην Premier League, διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ.