Οι Θεσσαλονικείς έβγαλαν αντίδραση και έφυγαν με το «διπλό» από την έδρα του Περιστερίου με σκορ 75-82.

Η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +13 για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι παραλίγο να χάσουν το παιχνίδι μέσα από τα χέρια τους σε δύο περιπτώσεις, καθώς δύο μόλις φορές προηγήθηκε ο Άρης με τέτοια διαφορά, και δύο φορά αντέδρασε το Περιστέρι, χωρίς όμως να ολοκληρώνει μέχρι τέλους την μεγάλη ανατροπή.

Έτσι, ο Άρης αφήνει ανοικτή τη μάχη της 3ης θέσης μέχρι το τέλος, με τον Άρη να δίνει από εδώ και πέρα δύο εντός έδρας παιχνίδια με Κολοσσό και Παναθηναϊκό.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αυτό στο οποίος ο Άρης… θύμιζε Άρη όπως τον ξέραμε όλη τη χρονιά φέτος, πετυχαίνοντας 27 πόντους, και με εξαιρετική άμυνα για να κρατήσει το Περιστέρι στους 14. Είχε 68% ευστοχία στα σουτ εντός πεδιάς, με 4/7 3π και 7/9 2π. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ισορρόπησε στην δεύτερη περίοδο με το επί μέρους 26-10, για να πάει το Περιστέρι με το 40-37 στο ημίχρονο.

Ο Άρης δεν τα παράτησε, και παρότι δεν είχε σε καλή ημέρα τον Βασίλη Τολιόπουλο, την σκυτάλη πήραν Σταρκ και Μπλούμπεργκς οι οποίοι με μεγάλα σουτ ανέβασαν την διαφορά ξανά υπέρ του Άρη, με +8 να είναι η μέγιστη τιμή της στην 3η περίοδο, και στο 57-60 πριν το τελευταίο δεκάλεπτο. Με την εκκίνηση της τελευταίας περιόδο ο Άρης έτρεξε ένα σερί 0-7 για να φτάσει στο +10 (57-67), πριν φτάσει στο +12 (63-75). Από εκεί και πέρα το Περιστέρι «έσφιξε» την άμυνα του και επέστρεψε, μειώνοντας στο -4 (75-79). Ωστόσο, ένα… απίθανο τρίποντο του Κατσίβελη με φάουλ πάνω στην προσπάθεια έδωσε τη νίκη στους Κιτρινόμαυρους, οι οποίοι επιστρέφουν και αντιδρούν μετά τον διασυρμό στην Πάτρα.