Σε ένα ματς που τα είχε όλα, ο ΠΑΟΚ νίκησε την ΑΕΚ με 3-2 στην Τούμπα και έβαλε φωτιά στην βαθμολογία των Playoffs της Stoiximan Super League.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ με το καλημέρα στο τρίτο λεπτό έκανε το 1-0 με τον Κωνσταντέλια ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα αφού είχε προηγηθεί συνεργασία μεταξύ Μπράντον και Μπάμπα με τον τελευταίο να κάνει κάθετη στον σκόρερ. Έξι λεπτά αργότερα ο Πινέδα έκανε το 1-1 αφού πέρασε αρκετούς αμυντικούς στην περιοχή και με σουτ του η μπάλα πήγε πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα. Στο 19ο λεπτό, ο Πινέδα ξανά έκανε σουτ μετά από σέντρα του Κάλενς και ο Κοτάρσκι με το στήθος του απέκρουσε την μπάλα και αυτή ακούμπησε στον Πινέδα καταλήγοντας άουτ. Ο Κεντζιόρα στο 25ο λεπτό πήρε την κεφαλιά αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Αθανασιάδη. Δύο λεπτά αργότερα, ο Αραούχο πλάσαρε αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Ξανά ο Αραούχο στο 32ο λεπτό έκανε το σουτ αλλά απέκρουσε ο Κοτάρσκι. Ο Κουλιεράκης πέντε λεπτά αργότερα μετά από κόρνερ που κέρδισε, πήρε την κεφαλιά αλλά απέκρουσε ο Αθανασίαδης. Στο 39ο λεπτό, ο Σβαμπ πήρε την κεφαλιά και ο Αθανασιάδης έκανε ακόμα μία επέμβαση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ κυρίαρχησε και είχε τις περισσότερες φάσεις κερδίζοντας αυτό που ήθελε, την νίκη. Στο 67ο λεπτό ο Κωνσταντέλιας έκανε σουτ αλλά ο Αθανασιάδης απέκρουσε για ακόμα μια φορά. Στο 76ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Βίντα με κεφαλιά έκανε την ανατροπή και το 1-2 για την ΑΕΚ έχοντας προηγηθεί λάθος επαφή του Σβαμπ και επέμβαση του Κοτάρσκι. Ο Κωνσταντέλιας πέντε λεπτά αργότερα έκανε το 2-2 αφού ο Κάλενς δεν έδιωξε σωστά με αποτέλεσμα να πάρει κεφαλιά ο Μπάμπα και να την στείλει πάνω στον Κωνσταντέλια κάνοντας το σουτ και στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Η ΑΕΚ είχε μια ευκαιρία με κεφαλιά που δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική. Στα πρώτα δευτερόλεπτα των καθυστερήσεων, μετά από εκτέλεση κόρνερ και λάθος διώξιμο των αμυντικών της ΑΕΚ ο Σάστρε με σουτ βολίδα έξω από την περιοχή έκανε το 3-2 κάνοντας την ανατροπή και η μάχη του πρωταθλήματος πήρε φωτιά για τα καλά.