Με 6-3 έληξε ο αγώνας μεταξύ των Πίτσμπουργκ Πένγκουινς και Νιου Τζέρσι Ντέβιλς με τους πρώτους να παίρνουν τη νίκη στη 3η περίοδο μετά το αρχικό προβάδισμα των Ντέβιλς για τα πρώτα 40 λεπτά.

Στη 1η περίοδο, οι Πένγκουινς ανοίγουν το σκορ με τον Κάρλσον στο 7′ να σκοράρει από τον δεξιό κύκλο. Στα τελευταία 16 δευτερόλεπτα, ο Μάιερ λήγει την περίοδο με μοιρασμένο σκορ στο power play με one-timer γκολ από τον δεξιό κύκλο.

Στη 2η περίοδο, ο Λαζάρ «σπάει» την ισοπαλία για να δώσει το προβάδισμα στους Ντέβιλς στο 9′ με γκολ μπροστά στην εστία. Στο 17′, ο Μπρατ επεκτείνει το σκορ στο breakaway.

Στη 3η περίοδο, οι Πένγκουινς κάνουν την ανατροπή, σοκάροντας τους Ντέβιλς. Στο 6΄, ο Κρόσμπι μειώνει την διαφορά στο power play σκοράροντας στο ριμπάουντ. Στο επόμενο λεπτό, ο Μάλκιν ισοφαρίζει με tip-in από ασίστ του Σεντ Άιβανι. Στο 16΄, οι Πένγκουινς σημείωσαν δυο επιπλέον γκολ σε διάστημα 21 δευτερολέπτων χάρη στους Ράκελ και Μάλκιν με tip-in από τους Πέτερσεν και Μπάντινγκ αντίστοιχα. Με τους Ντέβιλς να αντικαθιστούν τον τερματοφύλακά τους για έναν έξτρα σκέιτερ, ο Κρόσμπι τους απείλησε, ολοκληρώνοντας το σκορ στο άδειο τέρμα τους στο 17′.