Ο Άρης ηττήθηκε με 70-57 από τον Προμηθέα Πάτρας και έτσι έπεσε στη 5η θέση της βαθμολογίας, με τους Πατρινούς να ισοβαθμούν αλλά λόγω δύο νικών με τους Θεσσαλονικείς να έχουν το πάνω χέρι.

Σημείωσε τη χειρότερη του επίδοση φέτος και γνώρισε την ήττα, χωρίς όμως ο Προμηθέας να… «κεντάει» επιθετικά. Το γρήγορο 7-0 στην αρχή του αγώνα έθεσε τις βάσεις και τον ρυθμό, τον οποίο ο Άρης δεν μπόρεσε να ακολουθήσει για τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 20-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στο +13 (27-14), με τον Άρη να μην μπορεί να βγάλει άμυνες και να δέχεται δέκα ακόμη πόντους, για το 37-27 του πρώτου μέρους.

Η διαφορά ανέβηκε στο +17 στο τέλος της τρίτης περιόδου και, με ένα δεκάλεπτο να απομένει, η ανατροπή θα έμοιαζε σαν άθλος. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη προσπάθησε και μείωσε στο -7 (56-49), αλλά ο Προμηθέας που δεν πέτυχε ούτε πόντο για δύο λεπτά στην τέταρτη περίοδο, ενεργοποιήθηκε και ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +13 και στο 70-57, που ήταν και το τελικό σκορ.