Νίκη των Κινγκς με χατ-τρικ του Ντανό

Οι Λος Άντζελες Κινγκς πήραν άνετα την νίκη κόντρα στους Νιου Τζέρσι Ντέβιλς με 5-1. Ο Φίλιπ Ντανό, επιπλέον, σημείωσε χατ-τρικ, το οποίο βοήθησε στους πρώτους. Οι Ντέβιλς παρόλο που άνοιξαν πρώτοι το σκορ, άξιζαν την ήττα, καθώς η εμφάνισή τους από όλες τις πλευρές ήταν κακιά.

Στη 1η περίοδο, ο Μάιερ ανοίγει σε 15 δευτερόλεπτα (!) το σκορ για τους Ντέβιλς με γκολ από τον αριστερό κύκλο. Αυτό ήταν μάλιστα το πιο γρήγορο γκολ που μπήκε από τους Ντέβιλς αυτή τη σεζόν μετά το γκολ του Νίκο Χίτσιερ στα 32 δευτερόλεπτα στο Stadium Series επί των Φιλαδέλφια Φλάιερς (17/2). Στο 7′, ο Ντανό φέρνει την ισοφάριση με το που βγαίνει από τον πάγκο με την αλλαγή. Ο Φιάλα του πασάρει τον δίσκο με τον Ντανό να βαζει το γκολ με δυνατό σουτ στο breakaway. Στο 14′, οι Κινγκς παίρνουν το προβάδισμα χάρη στον Λαφεριέρ, ο οποίος σουτάρει έξω και πάνω από τον δεξιό κύκλο.

Στη 2η περίοδο, οι Κινγκς κυριάρχησαν, ενώ οι Ντέβιλς είχαν μια τραγική περίοδο. Στο 12′, ο Μουρ επιχειρεί breakaway παλεύοντας με τους Τόφολι και Μαρίνο να τον ακολουθούν, αλλά δεν το καταφέρνει τελείως με τον Ρόι να παίρνει τον δίσκο στην κατοχή του και να τον πασάρει στον Ντανό, ο οποίος κάνει το 3-1 στο ανοιχτό τέρμα των Ντέβιλς. 34 δευτερόλεπτα αργότερα, ο Φιάλα επεκτείνει το προβάδισμα των Κινγκς στο power play, σκοράροντας από τον αριστερό κύκλο. Μετά από αυτό, οι Ντέβιλς πραγματοποιούν αλλαγή τερματοφύλακος: ο Σμιντ αντικαθιστά τον Ντος.

Στη 3η περίοδο, η αλλαγή τερματοφύλακος φάνηκε να λειτουργεί, ωστόσο η επίθεση των Ντέβιλς παρέμεινε εκτός. Στα τελευταία πέντε λεπτά, οι Ντέβιλς αντικαθιστούν τον τερματοφύλακά τους για έναν έξτρα σκέιτερ. Οι Κινγκς βρίσκουν το δίχτυ στο 17΄ με τον Ντανό να σκοράρει και να ολοκληρώνει το χατ-τρικ.