Ο «δικέφαλος του βορρά» έπαιξε φανταστικό ποδόσφαιρο, κέρδισε με 5-1 την Ντιναμό και πήρε την πρόκριση!

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε την Ντιναμό Ζάγκρεμπ στη ρεβάνς της Τούμπας για τον γύρο των «16» και κατάφερε να κερδίσει 5-1 (συν. 5-3) και να πάρει την πρόκριση στους «8» του Europa Conference League σε μία μαγική βραδιά για τον κόσμο της ομάδας.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έγραψε ιστορία στην έδρα του, αφού όχι μόνο ανέτρεψε το σκορ και κέρδισε, αλλά προκρίθηκε για δεύετρη φορά στα προημιτελικά ευρωπαικής διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο πρώτο ημίχρονο με μόνο στόχο να σκοράρει, χωρίς να αφήσει χώρο στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Το πρώτο γκολ για τους Θεσσαλονικείς ήρθε στο 27′ με σκόρερ τον Μπάμπα Ράχμαν. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κουλιεράκης πήρε την κεφαλιά και ο Γκανέζος μπακ παίρνοντας την δεύτερη κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 33′ με πρωταγωνιστή τον νεαρό Κουλιεράκη, ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα με το 2-0, με τον κόσμο να «τρελαίνεται» και να πανηγύριζει. Παρόλο που ο «ασπρόμαυρος» πάγκος χαιρόταν και πανηγύριζε, ο Ρουμάνος τεχνικός ζήτησε ηρεμία από τους ποδοσφαιριστές του και συγκέντρωση. Οι παίκτες είχαν «πάρει φωτιά» και δεν σταμάτησαν καθόλου την προσπάθεια. Μάλιστα, στο 42′ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Μπράντον Τόμας με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0, με την ομάδα να παίρνει ένα ισχυρό προβάδισμα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Κροάτες μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και προσηλωμένοι στο να σκοράρουν. Συγκεκριμένα, στο 49′ ο Χότζα σκόραρε και μείωσε για το 3-1. Ο Άρμπερ Χότζα ήταν αυτός που απείλησε και πάλι την εστία του Κοτάρσκι στο 64′.

Ο «φανταστικός» σήμερα, Κουλιεράκης έδωσε και πάλι το προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ στο 72′ με ένα εξαιρετικό γκολ με το στήθος. Στο 83′ ο Μούργκ μόνος του μπροστά από την άδεια εστία του Νέβιτιστς θα μπορούσε να είχε καθορίσει το τελικό σκορ, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει. Παρόλα αυτά, λίγα λεπτά αργότερα, στο 88′, ο Μίσιτς ανέτρεψε τον Κιρίλ Ντεσπόντοφ, ο οποίος κέρδισε πέναλτι και ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, Αντρίγια Ζίβκοβιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα για το 5-1!

Ο ΠΑΟΚ θα μάθει αύριο, 15/3, στις 15:00 στην κλήρωση, τον αντίπαλο του στην επόμενη φάση των «8» του Europa Conference League.

Μία ιστορική και μαγική βραδιά για τον δικέφαλο του βορρά, ο οποίος προκρίθηκε στα προημιτελικά του Conference League, μια βραδιά που θα μείνει πάντα στο μυαλό και στη καρδιά των φίλων του ΠΑΟΚ!