Με γκολ του Ελίασον στα πρώτα δευτερόλεπτα των καθυστερήσεων, η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 επί του Ολυμπιακού στην OPAP Arena και πέρασε πρώτη στην βαθμολογία με 65 βαθμούς.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα ήταν από τον Ολυμπιακό στο ένατο λεπτό με κεφαλιά του Μασούρα που απέκρουσε ο Αθανασιάδης και στην συνέχεια κόντραρε πάνω στον παίκτη των ερυθρόλευκων και πήγε άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα οι κιτρινόμαυροι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι πάνω στον Γκαρσία, η φάση εξετάστηκε γρήγορα από τον VAR και δεν δόθηκε απολύτως τίποτα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Αθανασιάδης έκανε την επέμβαση σε σουτ του Ελ Καμπί. Αυτή ήταν η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 62ο λεπτό ο Άμραμπατ σκόραρε για τους γηπεδούχους αλλά το γκολ ακυρώθηκε επειδή ο Γκαρσία στην αρχή της φάσης ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 78ο λεπτό ο Τσούμπερ σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Τζολάκη και οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν με τον Μαρτίνς ο οποίος έκανε σουτ που το απέκρουσε ο Αθανασιάδης.

Διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 82ο λεπτό με τον Τσικίνιο να σουτάρει και τον Αθανασιάδη να κάνει την επέμβαση, η φάση δεν τελείωσε εκεί καθώς η μπάλα βρέθηκε στον Γιόβετιτς ο οποίος έστειλε με σουτ του την μπάλα άουτ. Στο 88ο λεπτό, ο ίδιος αστόχησε σε σουτ έξω από την περιοχή με τον Αθανασιάδη να μένει άγαλμα.

Στα πρώτα δευτερόλεπτα των καθυστερήσεων η ΑΕΚ βρήκε το γκολ της νίκης με τον Ελίασον. Έτσι η Ένωση πήρε τους τρεις βαθμούς και έφτασε τους 65 συνολικά όντας στην πρωτοπορία των Playoffs του πρωταθλήματος.