Από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό δεν υπήρξε αμφιβολία για τον νικητή, και έτσι η Ελλάδα διέλυσε με 5-0 το Καζακστάν και πάει Τυφλίδα για να τα δώσει όλα για την πρόκριση!

Η Ελλάδα από το πρώτο λεπτό επέβαλλε τον ρυθμό της και με το γρήγορο γκολ, από πέναλτι που κέρδισε ο Πέλκας, του Μπακασέτα, έθεσε τις βάσεις για τον θρίαμβο στο πρώτο από τα δύο βήματα πριν το Euro του 2024. Στη φάση του πέναλτι, ο Πέλκας απείλησε με τον Σάτσκι να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι, και στο ριμπάουντ ο πρώην ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ να κερδίζει το πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τάσος Μπακασέτας ο οποίος κεραυνοβόλησε τον Σάτσκι για το 1-0, μόλις στο 9′. Η Ελλάδα συνέχισε να είναι καταιγιστική, και στο 15′ διπλασίασε τα τέρματα της με τον Πέλκα. Μία εξαιρετική αντεπίθεση, ο Μάνταλος άνοιξε για τον Μασούρα ο οποίος με ωραία σέντρα στην καρδιά της μικρής περιοχής βρήκε τον Πέλκα ο οποίος με κεφαλιά-ψαράκι έκανε το 2-0.

Το 3-0 ήρθε με παρόμοιο τρόπο, πάλι σε αντεπίθεση. Ο Μπακασέτας άλλαξε για τον Μασούρα ο οποίος με το εξωτερικό φάλτσο έβγαλε τον Ιωαννίδη «φάτσα-κάρτα» με την εστία, με τον επιθετικό του Παναθηναϊκού να ευστοχεί.

Το 4ο γκολ ήρθε με ωραία ασίστ του Τσιμίκα για το κεφάλι του Κουρμπέλη, ο οποίος με κεφαλιά προς τα πίσω στη γωνία του Σάτσκι έγραψε το 4-0 του ημιχρόνου. Οι Καζάκοι, από τη μεριά τους, δεν απείλησαν ιδιαίτερα, με εξαίρεση ένα σουτ που βρήκε στο κεφάλι ενός παίκτη της Εθνικής και χτύπησε στο δοκάρι, και μία κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι που κατέληξε άουτ χωρίς να ανησυχεί τον Βλαχοδήμο, στην επανάληψη.

Το 5-0 έγινε στο 86′ με αυτογκόλ του Ταπάλοφ, μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά.