Ο αδιάφορος Άρης κατάφερε να φύγει με 0-1 από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, γκρεμίζοντας τον Δικέφαλο από την κορυφή για άλλη μία φορά φέτος.

Ο ΠΑΟΚ παρότι ανώτερος, έμεινε στο μηδέν χάρις στην εξαιρετική ανασταλτική και αμυντική λειτουργία της ομάδας του Άκη Μάντζιου, η οποία στην πρώτη φάση που βρήκε άνοιξε το σκορ με τον Λορέν Μορόν στο 31′.

Ο Δικέφαλος προσπάθησε να απαντήσει και να πιέσει, όμως οι προσπάθειες του ήταν μάταιες, κυρίως στο α’ μέρος, με το «σκηνικό» να αλλάζει στην επανάληψη. Ακόμα και στο δεύτερο μέρος όπου οι γηπεδούχοι βρήκαν περισσότερες ευκαιρίες, με τον Κουέστα να κατεβάζει ρολά και να μην επιτρέπει την ισοφάριση.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Ότο, Μεϊτέ, Μάρκος Αντόνιο, Τάισον, Μουργκ, Ζίβκοβιτς, Τόμας

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάζιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Βερστράτε, Ζουλ, Σουλεϊμάνοφ, Νταρίντα, Σαβέριο, Μορόν

Ο ΠΑΟΚ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ, Ο ΑΡΗΣ ΕΙΧΕ ΤΟ ΓΚΟΛ

Ο ΠΑΟΚ είχε τα ηνία από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα, έχοντας την κατοχή συνεχώς και, ακόμα και όταν έχαναν την μπάλα, την ανακτούσαν με σχετική ευκολία. Παρόλα αυτά, το γκολ δεν ήρθε ποτέ για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, με τον Μάντζιο να στήνει εξαιρετικά τους Κιτρινόμαυρους στο πιεστικό πρώτο 20λεπτό των γηπεδούχων.

Πρώτη απειλή στο ματς ήταν με τον Ζίβκοβιτς να αστοχεί με το δεξί μέσα από την περιοχή, ενώ για αρκετή ώρα μετά από τη φάση του Σέρβου, δεν είχαμε φάση στο ματς. Ξεπεράσαμε το ημίωρο στην Τούμπα, και ένα λάθος λίγο έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ έδωσε την ευκαιρία στον Σαβέριο να κλέψει, να δώσει στον Μορόν ο οποίος με… σεντερφορίσιο τελείωμα πέτυχε το 0-1, το οποίο ήταν και το μοναδικό γκολ του αγώνα. Στο 37′ ο Ότο αστόχησε, ενώ η φάση του Σέρβου ήταν η τελευταία πριν την ανάπαυλα.

ΚΡΑΤΗΘΗΚΕ, ΠΗΡΕ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο ΑΡΗΣ

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με την πίεση της ισοφάρισης και προφανώς είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Απείλησε στο 48′ με μακρινό αλλά άστοχο σουτ του Κουλιεράκη, με τον Άρη να φτάνει μία ανάσα από το 0-2 με τον Σαβέριο στο 57ο λεπτό, όταν ο Κοσταρικανός πέρασε όποιον βρήκε και αστόχησε εντός της περιοχής του Δικέφαλου. Στο ίδιο λεπτό, οι γηπεδούχοι απείλησαν, με τον Μουργκ να αστοχεί με παρόμοιο τρόπο όπως ο Κουλιεράκης νωρίτερα.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας, ο Σαβέριο βρέθηκε στην επίθεση και προσπάθησε να απειλήσει, με την αγαπημένη του κίνηση, συγκλίνοντας προς τα μέσα και πλασάροντας, με τον Κοτάρσκι να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα. Στην… αντιπέρα όχθη, ο ΠΑΟΚ βρήκε… «στοπ» τον Κουέστα, ο οποίος ήταν «κέρβερος» σε πολλές περιπτώσεις, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Τελευταία φάση στο ματς ήταν στο 85′, όταν ο Κουέστα, μπλόκαρε το συρτό και αδύναμο πλασέ του Κωνσταντέλια.