Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κερδίσει με 2-3 τον Παναθηναικό σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα!

Ο «δικέφαλος του βορρά» κέρδισε ένα σημαντικό παιχνίδι με έναν δύσκολο αντίπαλο και εξασφάλισε τρεις βαθμούς που τον οδηγούν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας των play-off.

Οι Θεσσαλονικείς βρήκαν δίχτυα με το… καλημέρα στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα, στο 2′, μετά από εξαιρετική κούρσα του Μπράντον Τόμας και πάσα του Ράφα Σοάρες, ο Κιρίλ Ντεσπόντοφ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ντραγκόφσκι για το 1-0.

Ωστόσο, στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναικός ισοφάρισε με τον Μπερνάρ στο 29′, με τον Παναθηναικό να βρίσκει τα πατήματα του, να αντεπιτίθεται και να δημιουργεί φάσεις. Παρόλα αυτά, στο 37′ μετά από πάσα του Μειτέ και ασσίστ του Μούργκ, ο Μπράντον Τόμας έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του για το 1-2 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, το τριφύλλι μπήκε πιο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε τους «ασπρόμαυρους». Ο ΠΑΟΚ ωστόσο, κατάφερε να κάνει και άλλες ευκαιρίες. Μάλιστα, στο 88′ σε μία φάση στη μεγάλη περιοχή, όπου σούταρε ο Αλί Σαμάττα, ο Ντραγκόφσκι μπλόκαρε με τα πόδια και ο Παλάσιος βρήκε τη μπάλα στο χέρι, με τον Δανό διαιτητή να δίνει πέναλτι στον ΠΑΟΚ και να αποβάλλει με κόκκινη κάρτα τον Παλάσιος. Ο Στέφαν Σβάμπ εκτέλεσε το πέναλτι στο 89′ και έστειλε τη μπάλα στην εστία του Ντραγκόφσκι για το 1-3.

Ο Παναθηναικός όμως δεν καθησυχάστηκε ούτε στο τέλος, αφού συνέχισε να πιέζει και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων να μειώνει το σκορ για το 2-3 με σκόρερ και πάλι τον Μπερνάρ.

Με αυτό το σκορ, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου βρίσκεται πρώτη στην βαθμολογία με 63 βαθμούς, ενώ το τριφύλλι στην τρίτη θέση με 59 βαθμούς.