Ο Άρης επικράτησε του Λαυρίου με σκορ 84-60, πατώντας γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, και… ποτίζοντας με τρίποντα τον αντίπαλο στην τελευταία περίοδο.

Οι φιλοξενούμενοι κρατήθηκαν πολύ καλά για ένα ημίχρονο, ωστόσο η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της στην επανάληψη, και μέσα από την άμυνα της (σ.σ. δέχθηκε 9 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο) ανέβασε τη διαφορά στο +15 (62-47).

Η διαφορά μόνο ανέβαινε και στη διάρκεια της τέταρτης περιόδου, με το σκορ να φτάνει στο 82-57 και +25, πριν πέσει στο τελικό 84-60. Οι Κιτρινόμαυροι ήταν εξαιρετικά εύστοχοι πίσω από τα 6,75μ στο δεύτερο ημίχρονο, με 9/20 εύστοχα 3π, ενώ στην τρίτη περίοδο είχαν 6/11 (54%).

Ο Μπλούμπεργκς οδήγησε τον πίνακα των σκόρερ για τους Θεσσαλονικείς με 18 πόντους και 2 ριμπάουντ, ενώ ακολουθεί ο Τολιόπουλος με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Τέλος, είναι ο Χάρελ με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για το Λαύριο, ο Καστανέδα πέτυχε 17 πόντους και μοίρασε 3 ασίστ, ενώ ο Θόρντον είχε 14 πόντους, 2 ριμπάουντ και μία ασίστ.