Η Εθνική μας έμεινε με το όνειρο και το “αν” για ακόμη μία φορά, καθώς αποκλείστηκε στη διαδικασία των πέναλτι από τη Γεωργία, μετά το 0-0 των 90 και 120 λεπτών.

Η Ελλάδα παρότι καλύτερη, με κατοχή και καταιγισμό ευκαιριών, ειδικά στην παράταση, αλλά… δεν της έγινε το χατήρι και έτσι μετά από δύο ώρες χωρίς γκολ, η ψυχωμένη Γεωργία πήρε την πρόκριση με 4-2 στα πέναλτι.

Η Γεωργία από το πρώτο λεπτό είχε τη νοοτροπία να κλέψει το ματς, εντός έδρας, με αποτέλεσμα όταν η Ελλάδα κυκλοφορεί την μπάλα να βρίσκονται 10 παίκτες πίσω από αυτή, περιμένοντας το λάθος για να βγουν στην αντεπίθεση. Αυτό το πέτυχαν αρκετές φορές, ειδικά όταν οι Μπακασέτας, Πέλκας, αλλά ακόμα χειρότερα ο Μαυροπάνος ήταν σε τόσο κακό βράδυ. Ιδίως ο πρώτος, είναι ανεξήγητος ο λόγος για τον οποίο έμεινε για όλο το ματς μέσα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ στα πέναλτι, νικήθηκε από τον Μαμαρντασβίλι στην πρώτη εκτέλεση της Εθνικής μας.

Η Ελλάδα δε βρήκε φάσεις στην κανονική διάρκεια του αγώνα, ενώ δεν απειλήθηκε καθόλου, με εξαίρεση το απευθείας φάουλ του Τσακβετάντζε το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Βλαχοδήμος, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Η πρώτη φάση για την Εθνική μας ήρθε στο 101′ όταν ο Μπακασέτας δοκίμασε το πόδι του από μακριά, με τον Γεωργιανό κίπερ να διώχνει σε κόρνερ. Λίγο μετά η Ελλάδα είχε δοκάρι με τον Βλαχοδήμο στην κεφαλιά, ενώ στο 103′ ο Ρότα αστόχησε μέσα από την περιοχή με αρκετές προϋποθέσεις.

Λίγο πριν το ημίχρονο της παράτασης, ο Μαυροπάνος υπέπεσε σε τραγικό λάθος το οποίο έδωσε τη δυνατότητα στη Γεωργία να κλέψει και να βγει στην αντεπίθεση, με τον Βλαχοδήμο να σώζει το σουτ του Κβαρατσχέλια και να κρατάει το 0-0.

«Άστοχη» ήταν και η αλλαγή του Ιωαννίδη στο τέλος των 90′, με τον Γιακουμάκη να μην απειλεί καθόλου στο έξτρα 30λεπτο της παράτασης, ενώ υπήρχε μία «τάση» για παιχνίδι από τα δεξιά, όταν στα αριστερά βρισκόταν ο Κωνσταντέλιας, ο οποίος θα μπορούσε χάρις την ταχύτητα του να βρει χώρους και να κάνει διεισδύσεις. Το 0-0 έμεινε και στην παράταση, και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί, ο Κόκορασβίλι ευστόχησε στο πρώτο των γηπεδούχων. Ο Μπακασέτας νικήθηκε από τον Μαμαρντασβίλι και με το εύστοχο πέναλτι του Νταβιτασβίλι έγινε το 2-0. Ευστόχησε ο Μασούρας και αστόχησε συρτά ο Μικαουτάτζε, ενώ για την Ελλάδα ευστόχησε ο Μπουχαλάκης για το 2-2. Ευστόχησε ο Ντβάλι για το 3-2, ενώ ο Γιακουμάκης αστόχησε απογοητευτικά. Ο Κβεκβεσκίρι έκανε το 4-2 και έστειλε τη Γεωργία στο Euro.