Το Παλέ… ξύπνησε τον Άρη ο οποίος «κατάπιε» την Τρέντο!

Σε ένα κατάμεστο από άκρη σε άκρη Παλέ ντε Σπορ, ο Άρης έδειξε δύο πρόσωπα, και αλλάζοντας την εικόνα του στο β’ μέρος πήρε τη νίκη που τον διατηρεί στην 5η θέση του EuroCup.

Η Τρέντο ξεκίνησε πολύ καλά το ματς, κάνοντας το 0-6, ωστόσο ο Τολιόπουλος μείωσε με τρίποντο για το 3-6. Με τρίποντο απάντησε και η Τρέντο η οποία ανέβασε τη διαφορά ξανά στους έξι για το 3-9. Ο Αυτοκράτορας βρέθηκε να χάνει και με 11 πόντους (13-24), πριν μειώσει στο -10 και στο 15-25, σκορ πρώτης περιόδου. Προσπάθησε και κατάφερε να ανεβάσει στροφές, έκανε καλές άμυνες και βρήκε σκορ επιθετικά, για να ισοφαρίσει (27-27), πριν η ιταλική ομάδα βγάλει εκείνη κάποιες άμυνες, για να πάει στο +9 (32-41), πριν το 34-41 σκορ ημιχρόνου.

Ο Καστρίτης… είχε πολλά να πει στα αποδυτήρια στους παίκτες του, οι οποίοι όταν επέστρεψαν στο παρκέ, με την βοήθεια των 5,5 χιλιάδων φίλων του Άρη, μείωσαν την διαφορά στο -1 (47-48), και μάλιστα, πέρασαν μπροστά για μερικά δευτερόλεπτα (49-48). Με ένα 4-0 σερί, η Τρέντο πήγε στο 49-52, πριν μειώσει ο Άρης σε 51-52.

Ακόμα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Άρης βρισκόταν κατά κύριο λόγο πίσω στο σκορ, ωστόσο με το Παλέ να… φλαίγεται, έβγαλε κάποιες «πολύτιμες» άμυνες και βρίσκοντας σκορ στην επίθεση, πέρασε μπροστά στο +3 (70-67), πριν απαντήσει η Τρέντο με σερί 0-5 για το 70-72. Περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος, ο Άρης πέρασε μπροστά για τελευταία φορά (77-75), φτάνοντας στο +6 (81-75). Η Τρέντο δεν βρήκε τίποτα παρά μόνο ένα ακόμη καλάθι, και με τις εύστοχες βολές των Σανόγκο και Τολιόπουλο, ο Άρης πήρε τη νίκη με 84-77.

Κορυφαίος του Άρη, για άλλη μία φορά, ήταν ο Τολιόπουλος με 17 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ακολουθεί ο τίμιος Ρόνι Χάρελ με 15 σκορ και 7 ριμπάουντ. Τρίτος ο εκπληκτικός Ντε Σόουζα με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και μία ασίστ. Σταρκ και Μποχωρίδης είχαν από 12 και 11 πόντους.

Ο Μπόλντγουιν είχε 20 πόντους για την Τρέντο, και ήταν ο παίκτης που «πλήγωσε» περισσότερο από όλους τον Άρη στην επίθεση, πετυχαίνοντας τρίποντα-«μαχαιριές». Με 15 πόντους ακολουθεί ο Χαμπ, και με 11 ο Μπιλίγκα.