Τι έκανες ρε Άρη; – Ξέρανε τον ασόβαρο Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ!

Τον υποτίμησαν, αλλά εκείνος έβγαλε προσωπικότητα και κέρδισε στο ΟΑΚΑ, τελείωνοντας το αήττητο του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα με 70-73.

Μετά από ένα εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 10-25, ο Άρης έφτασε ως το +19 (10-29) με την έναρξη της β’ περιόδου, έθεσε τις βάσεις για την συνέχεια. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε δυναμική άμυνα και ήταν και εύστοχος στην επίθεση, και μείωσε αρκετά γρήγορα τη διαφορά από τους 19 στους 6, πριν μειώσει στους 5 και στο 34-39 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το Τριφύλλι πέρασε μπροστά στην επανάληψη με ένα 8-0 σερί (42-39), με τον Άρη να ισοφαρίζει με τρίποντο σε 42-42. Η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ του Παναθηναϊκού, πριν την αντεπίθεση των Κιτρινόμαυρων, ήταν το +8 (57-49). Από εκεί και πέρα ο Άρης άρχισε να βγάζει άμυνες, αλλά και εύστοχες επιθέσεις. Πέρασε ξανά μπροστά, και με… παράσταση του Τολιόπουλου, εκτόξευσε τη διαφορά στο +9 (62-71) δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Παναθηναϊκός μείωσε με ένα 6-0 (68-71), πριν ο Άρης πετύχει το τελευταίο του καλάθι για το 68-73, περίπου 25” πριν τη λήξη. Εκεί ο Παναθηναϊκός δεν ευστόχησε σε τρίποντο και παρά την αλλαγή κατοχής λόγω παράβασης των πέντε δευτερολέπτων από τον Χάρελ, ο Καλαϊτζάκης έκανε air-ball και εκεί έληξε το ματς.

Χαμηλά οι σκόρερς του Παναθηναϊκού, με κορυφαίο τον Γκραντ με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Γκριγκόνις είχε ίδιο αριθμό σκοραρίσματος, και 3 ριμπάουντ. Ο Αντετοκούμπο πέτυχε 10 πόντους, και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

Ο Σταρκ οδήγησε τον Άρη με 14 πόντους (2/6 2π, 3/6 3π, 1/2 βολές), ενώ ο Τολιόπουλος έβαλε τα καθοριστικά τρίποντα, έχοντας 12 πόντους (4/7 3π), με ένα ριμπάουντ και 5 ασίστ. Τέλος, ο Χάρελ είχε 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και μία ασίστ.