Τεσσάρα η Μπράιτον, «τρελό» ματς μεταξύ Νιουκάστλ και Λούτον!

Η Μπράιτον διέλυσε την Κρίσταλ Πάλας, οκτώ γκολ στο Νιουκάστλ – Λούτον, Βαθμός στο 90′ για τη Μπέρνλι.

«Οδοστρωτήρας» Μπράιτον!

Η Μπράιτον, διέλυσε με 4-1 την Κρίσταλ Πάλας, πλησιάζοντας ξανά τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Η νίκη «κλειδώθηκε» από το πρώτο κιόλας μέρος, αφού οι «Γλάροι» έκαναν πάρτι στο γήπεδο. Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Ντανκ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Στο 33′, ο Χίνσελγουντ έκανε το 2-0, επίσης με κεφαλιά. Το 3-0 έκανε δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα ο Μπουονατότε, με όμορφο πλασέ. Όπως ήταν λογικό, ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο μέρος και η Πάλας κατάφερε στο 71′ να μειώσει, με κεφαλιά του Ματετά. Το…κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ζοάο Πέδρο στο 84′ με τρομερό πλασέ, αφού πρώτα συνεργάστηκε με τον Γουέλμπεκ. Στη βαθμολογία, 7η με 35 και στο -1 από τη Γουέστ Χαμ, βρίσκεται η ομάδα του Ντε Τσέρμπι. Αντιθέτως, η ομάδα του Χόντσον βρίσκεται 14η με 24 βαθμούς και στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ματσάρα οκτώ τερμάτων!

Τρομερό ματς στο «St. James’ Park», εκεί όπου η Νιουκάστλ προηγήθηκε δύο φορές, αλλά η Λούτον είχε «απαντήσεις». Το σκορ άνοιξε στο 7′, όταν ο Τρίπιερ γύρισε τη μπάλα και ο Λόνγκσταφ πλάσαρε εύστοχα. Στο 21′, ο Μόρις σέντραρε και ο Όσο ισοφάρισε με κεφαλιά. Δύο λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα. Ο Γκόρντον βγήκε στην αντεπίθεση, νικήθηκε αρχικά απ’ τον Καμίνσκι, όμως πήρε το ριμπάουντ ο Λόνγκσταφ, σκοράροντας για δεύτερη φορά. Ισόπαλο έληξε το πρώτο μέρος, αφού στο 40′ έγινε το 2-2′, όταν ο Μπάρκλεϊ ήταν στο σωστό σημείο, τη σωστή στιγμή. Στο 59′, ο Μόρις έκανε το 2-3 με πέναλντι και τρία λεπτά αργότερα, ο Μπάρκλεϊ έκανε το 2-4, με διαγώνιο σουτ. Όμως οι «Καρακάξες» δεν παράτησαν τον αγώνα και δικαιώθηκαν. Στο 67′ ο Τρίπιερ μείωσε με πλασέ, έπειτα από σέντρα του Γκιμαράες και το τελικό 4-4 διαμόρφωσε ο Μπαρνς με όμορφο τελείωμα, από το ημικυκλικό της μεγάλης περιοχής. Αυτός ήταν και ο επίλογος, του…τρελού αυτού αγώνα. Στη βαθμολογία, 9η με 33 βαθμούς βρίσκεται η ομάδα του Χάου. Παράλληλα απέχει τρεις βαθμούς, από την έκτη θέση. Στην 16η θέση με 20 βαθμούς και έναν παραπάνω από την επικίνδυνη ζώνη, βρίσκεται η ομάδα του Έντουαρντς.

Σώθηκε στο 90′ η Μπέρνλι!

Η Μπέρνλι, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο κόντρα στη Φούλαμ. Δεν παράτησε όμως τον αγώνα, πάλεψε και ισοφάρισε. Οι Παλίνια και Μουνίζ, σκόραραν για τη Φούλαμ στο 17′ και το 21′ αντίστοιχα. Ωστόσο, ο δανεικός Ιβοριανός φορ από την Τσέλσι Φοφανά, σκόραρε τόσο στο 71′ όσο και στο 90′, χαρίζοντας πολύτιμη ισοπαλία στην Μπέρνλι. Στον βαθμολογικό πίνακα τώρα, η ομάδα του Κομπανί έχει μείνει λίγο πίσω στην κούρσα για την παραμονή. Βρίσκεται προ-τελευταία με 13 βαθμούς και απέχει έξι, από την αμέσως επόμενη Έβερτον. Σε μία εντελώς διαφορετική πορεία, η ομάδα του Μάρκο Σίλβα βρίσκεται σταθερά στη μέση της βαθμολογίας. Είναι 12η με 26 βαθμούς, όσους έχει και η Μπόρνμουθ.