«Σύλλογος μεγάλος» και στο ντέρμπι αιωνίων, αφήνει στο -6 τον Ολυμπιακό!

Μετά την πρόκριση στις καθυστερήσεις επί του Ατρόμητου με 0-2, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0 των Ερυθρόλευκων στο ντέρμπι αιωνίων, και αφήνει τον Ολυμπιακό στο -6.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό, οι Πράσινοι ήταν αυτή που πήραν το πολύ σημαντικό τρίποντο, ενώ νωρίτερα ο ΠΑΟΚ νίκησε με 0-2 τον Ατρόμητο στο φινάλε. Έτσι, διατήρησαν την διαφορά τριών πόντων από την κορυφή. Έπεσε στο -9 από την πρώτη θέση ο Ολυμπιακός, ο οποίος βλέπει την διεκδίκηση του πρωταθλήματος να απομακρύνεται στον ορίζοντα.

Βάσει στατιστικών, οι τελικές ήταν μοιρασμένες, ωστόσο οι αριθμοί δεν αντικατοπτρίζουν την «μετριότητα» στον ρυθμό του ντέρμπι. Νικητής σε αυτό το… βαρετό ματς, από το 1′ ως το 80′, ήταν ο Παναθηναϊκός ο οποίος με σκόρερς τους Μπερνα΄ρ και Γερεμέγιεφ πήγε στο +6 από τον αιώνιο αντίπαλο του.

Ο Βραζιλιάνος άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό. Ο Παλάσιος σέντραρε από τα δεξιά, ο Μπερνάρ πετάχτηκε και αφού αρχικά έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι, εκείνη έπεσε ξανά στα πόδια του και μπήκε μαζί της στα δίχτυα του Πασχαλάκη για το 1-0.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Παναθηναϊκός, κόντρα στην ροή και τον ρυθμό, πέτυχε το δεύτερο του γκολ. Κάθετη για τον Μπακασέτα, εκείνος σέντραρε με το δεξί με τον Γερεμέγιεφ να σκοράρει με το κεφάλι από κοντινή απόσταση για το 2-0.

Οι Ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι από το 80′ και μετά με ευκαιρίες του Ελ Κααμπί και Μασούρα, χωρίς αποτέλεσμα.