Δύο διαφορετικά ημίχρονα, ο Άρης προηγήθηκε όμως πληγώθηκε στις καθυστερήσεις με την καρφωτή κεφαλιά του Αλέκσιτς, ενώ ταυτόχρονα συνέχισε της μέτριες εμφανίσεις.

Μαχητές οι Σερραίοι ως το τελευταίο δευτερόλεπτο, βαθμός… «χρυσάφι» χάρις τον Αλέκσιτς στο 90+5′ για το τελικό 1-1. Άνοιξε το σκορ ο Άρης με τον Μορόν στο 51′.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

Πανσερραϊκός: Χόβαν, Δεληγιαννίδης, Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Ντανκερλούι, Ουεντραόγκο, Στάικος, Τόμας, Ουάρντα, Πηλέας, Μπετανκόρ

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάζιο, Βέλεθ, Μπράμπετς, Μοντόγια, Βερστράτε, Νταρίντα, Τζούρασεκ, Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο, Μορόν

ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ… ΥΠΝΟ ΣΤΟ Α’ ΜΕΡΟΣ

Ελάχιστα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο και από τις δύο ομάδες. Ο Πανσερραϊκός εμφανίστηκε καλύτερος και είχε την πλειοψηφία των φάσεων, χωρίς αυτές να είναι ουσιαστικές ή μεγάλες ευκαιρίες. Πρώτος, πάντως, απείλησε ο Άρης στο 5′ με το Συρτό σουτ του Σουλεϊμάνοφ στη γωνία για να μπλόκαρε ο Χοβάν. Στο 9′ απείλησε ξανά ο Άρης με το αρκετά άστοχο σουτ του Μορόν έξω από την μεγάλη περιοχή.

Στο 12′ με υπέροχη δημιουργία απείλησε για πρώτη φορά και ο Πανσερραϊκός, με εξαίρετη μπαλιά του Ουάρντα για τον Μπετανκόρ, με τον τελευταίο να υποδέχεται και να γυρίσει, να σουτάρει αλλά αδύναμα στην αγκαλιά του Κουέστα. Στο 23′ ο Τόμας εκτέλεσε απευθείας το φάουλ του Πανσερραϊκού έξω από την περιοχή του Άρη, με τον Ισπανό κίπερ των Κιτρινόμαυρων να μπλοκάρει.

Στο 28′ ήρθε η μεγαλύτερη φάση του ημιχρόνου, με τον Σαβέριο να βρίσκει τρομερή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας για τον Οντουμπάγιο, ο Άγγλος μπακ γύρισε για τον Σουλεϊμάνοφ ο οποίος δεν πλάσαρε όπως θα ήθελε, πάνω στον πορτιέρε των Σερραίων.

ΓΚΟΛΑΡΑ ΜΕ ΜΟΡΟΝ, ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΗΝ ΚΑΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΑΡΗΣ

Η πρώτη φάση της επανάληψης ήταν και το 0-1 του Άρη με απίθανη εκτέλεση του Λορέν Μορόν. Η φάση ξεκίνησε από γέμισμα από φάουλ του Νταρίντα, η μπάλα έπεσε στα πόδια του Ισπανού, εκείνος γύρισε, βρήκε μέτωπο στην εστία και σούταρε εκπληκτικά στο απέναντι «Γ» της εστίας του Χοβάν. Στο 59′ απάντησε με μεγάλη ευκαιρία ο Πανσερραϊκός, με τον Κουέστα να αποκρούει με το ένα χέρι, ενώ στο 66′ ο Χοβάν μπλόκαρε το πλασέ του Σαβέριο.

Λόγω τραυματισμού και περιποίησης του Μπράμπετς αλλά και του Βέλεθ από το Κιτρινόμαυρο ιατρικό τιμ, η επόμενη φάση άργησε να έρθει. Συγκεκριμένα, στο 80′ ο Εντραόγκο πήρε πάνω του την προσπάθεια, με το τελείωμα του να μην τον δικαιώνει, και να καταλήγει αρκετά άουτ. Στο 88′ ο Μπετανκόρ προσπάθησε μέσα από την περιοχή, όμως το σουτ του, μετά από αμυντικές παρεμβάσεις κατέληξε στην αγκαλιά του Κουέστα.

Η απάντηση στο γκολ του Μορόν ήρθε με τον Αλέκσιτς στο 90+5′, όταν ο ποδοσφαιριστής του Πανσερραϊκού πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με το κεφάλι έστειλε δυνατά τη μπάλα στη γωνία του Κουέστα για το 1-1.