Ο Άρης επικράτησε του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της αγωνιστικής (77-63), καλύπτοντας τη διαφορά και αφήνοντας τον Δικέφαλο στις -3 νίκες.

Οι Κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν κάπως άτσαλα το παιχνίδι, με τον ΠΑΟΚ να θέλει να ορίσει τον ρυθμό, κάνοντας το γρήγορο 0-5. Ο Τολιόπουλος απάντησε με τρίποντο για το 3-5, πριν ο ΠΑΟΚ πάει και πάλι στο +5, με γκολ-φάουλ. Ο Δικέφαλος του Βορρά προηγήθηκε με 11-16, ωστόσο ο Αυτοκράτορας πήρε τα ηνία και προσπέρασε στο +4 (24-20), πριν το τελικό 24-22 του δεκαλέπτου.

Η ψαλίδα δεν άνοιξε στην δεύτερη περίοδο με τον Άρη να μένει σταθερά μπροστά στο σκορ, με μέγιστη διαφορά το +5 λίγο πριν την ανάπαυλα (40-35), το οποίο έγινε 40-36 με εύστοχη βολή. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης έβγαλε και σημαντικές άμυνες για να κρατήσει το προβάδισμα, ενώ επιθετικά δεν ήταν και στην καλύτερη του μέρα.

Η διαφορά ανέβηκε στην επανάληψη, αρχικά στους 7 (45-38), και έπειτα στους 9 (58-49), όμως οι Ασπρόμαυροι μείωσαν σε 58-51, λίγο πριν το τελευταίο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στην τέταρτη περίοδο, με επί μέρους σκορ 19-12, φτάνοντας με σερί 5-0 τη διαφορά στου 12 (53-51). Ο ΠΑΟΚ μείωσε, όμως το «κακό» για εκείνον είχε συμβεί ήδη.

Ο Άρης είχε τον ρυθμό, σε ένα γήπεδο που… «βράζει». Ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, στο +16 (77-61), πριν ο ΠΑΟΚ πετύχει το τελευταίο καλάθι για το τελικό 77-63

Ο Χάρελ πραγματοποίησε ένα καταπληκτικό παιχνίδι, πετυχαίνοντας 21 πόντους, μαζεύοντας 6 ριμπάουντ και μοιράζοντας 3 ασίστ. Ακολουθεί ο «γνωστός-άγνωστος» Βασίλης Τολιόπουλος με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, και τελευταίος Κιτρινόμαυρος με διψήφιο αριθμό σκορ ήταν ο Μποχωρίδης, με 10.

Για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε μόνο ο ΜακΝις με 20 πόντους, ενώ έκανε πολύ μεγάλη προσπάθεια να βοηθήσει ο Φρίντρικσον με σουτ τριών πόντων, τα οποία δεν πήγαν στον στόχο.