Ο Πανσερραϊκός υποδέχεται τον Άρη για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Ο Άρης ήταν νωθρός και άνευρος στη ρεβάνς με τη Νίκη Βόλου, ενώ στην Καισαριανή, παρά τη νίκη με 0-1 επί της Κηφισιάς, η εμφάνιση των Θεσσαλονικέων ήταν μέτρια έως κακή. Σήμερα είναι μία ευκαιρία να εμφανιστεί καλύτερος, να πάρει τη νίκη και να πάρει και ψυχολογία εν όψει της συνέχειας.

Αμφότερες ομάδες ολοκλήρωσαν… τις μεσοβδόμαδες αγγαρείες τους στο Κύπελλο, με κάθε ομάδα να έχει διαφορετικό αποτέλεσμα στον θεσμό. Ο Πανσερραϊκός δέχθηκε πέντε γκολ και αποκλείστηκε με το εκκωφαντικό 9-0 στο σύνολο των δύο αγώνων από τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Άρης αναδείχθηκε ισόπαλος με τη Νίκη Βόλου (2-2), προκρινόμενος με συνολικό 5-2 μετά το 3-0 στο “Βικελίδης”.

Οι γηπεδούχοι βρίσκονται σε καλό σημείο στη βαθμολογία, με απόσταση από την ζώνη του υποβιβασμού, και θέλουν να συνεχίσουν αυτή την πορεία ως το τέλος της χρονιάς για να παραμείνουν στην Super League. Από την άλλη ο Άρης θέλει να… τελειώνει όσο το δυνατό γρηγορότερα με την είσοδο του στα Play-Offs, για να αποφύγει τις «περιπέτειες» των Play-Outs.

Στον αγώνα του πρώτου γύρου, ενώ τα «Λιοντάρια» κρατιόνταν γερά για 80 λεπτά, οι Κιτρινόμαυροι πάτησαν γκάζι και με καταιγιστική δημιουργία φάσεων στο τελευταίο δεκάλεπτο, συν τις καθυστερήσεις, λυτρώθηκαν με κεφαλιά-γκολ του Φαμπιάνο στο 90+6′ για το τελικό 1-0.

Έκτός αποστολήςγια τον Άρη έμεινε ο Φαμπιάνο και ο Μανού Γκαρθία, ενώ σε αυτή επέστρεψαν Κουέστα, Ρόουζ, Μορόν, Πάρντο, Ρουπ, και Σουλεϊμάνοφ. Στην αποστολή βρίσκονται για πρώτη φορά Μπένετ και Δεληζήσης, με τον πρώτο να είναι από τις πιο πρόσφατες προσθήκες του Ιανουαρίου για τον Άρη.

Η αποστολή του Άρη: Cuesta, Χουτεσιώτης, Odubajo, Montoya, Ferrari, Fattore, Brabec, Rose, Fran Velez, Darida, Verstraete, Durasek, Pardo, Rupp, Suleymanov, Zamora, Saverio, Bennette, Loren Moron, Φετφατζίδης, Δεληζήσης