Ματς για…καρδιακούς με νικήτρια τη Γιουνάιτεντ, μοιρασιά στο Λονδίνο!

Επικό φινάλε στο «Molineux», ισόπαλες Γουέστ Χαμ και Μπόρνμουθ.

Λυτρωτής Μεϊνού με γκολάρα, στο 90+7′!

Είχε το ματς δικό της η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για σχεδόν όλη τη διάρκειά του, όμως παραλίγο να…αυτοκτονήσει. Για αυτό, ήταν εκεί ο 18χρονος Μεϊνού στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, ώστε να τη γλυτώσει απ’ την επερχόμενη…γκέλα. Στο πρώτο μέρος ήταν καλύτερη η Γιουνάιτεντ, όμως στο δεύτερο πήγε να πάθει ζημιά. Το παιχνίδι άρχισε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους. Μόλις στο 5′, ο Χόιλουντ έστρωσε στον Ράσφορντ που με όμορφο μονοκόμματο πλασέ από το ύψος της περιοχής, άνοιξε το σκορ. Η Γιουνάιτεντ συνέχιζε να πιέζει και στο 20′, ήρθε και το δεύτερο γκολ. Ο Σο, έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά και ο Χόιλουντ από κοντά σκόραρε, για το 0-2. Στο 26′, ο Κασεμίρο αστόχησε με κοντινή κεφαλιά, ενώ πέντε λεπτά μετά, η πίεση του Χόιλουντ στον Σα, παραλίγο να φέρει και τρίτο γκολ. Γενικότερα το πρώτο 45λεπτο, κινήθηκε αποκλειστικά στους ρυθμούς των «Κόκκινων Διαβόλων».

Όπως ήταν λογικό στο δεύτερο ημίχρονο, η Γουλβς έπρεπε να πιέσει ώστε να ξαναμπεί στο ματς. Με αυτό το δεδομένο, ανέβηκε ο ρυθμός του αγώνα. Αρχικά, οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες με τους Κίλμαν και Ντόουσον, για να μειώσουν τελικά στο 71′, με το πέναλντι του Σαράμπια. Στο 75′, ο ΜακΤόμινεϊ με κεφαλιά, έδωσε εκ’ νέου αέρα δύο τερμάτων στη Μάντσεστερ. Αυτό όμως δεν κράτησε για πολύ. Η Γιουνάιτεντ κατάφερε στα τελευταία λεπτά, να μετατρέψει ακόμη ένα φετινό της ματς, σε θρίλερ. Πιο συγκεκριμένα, στο 85′ ο Κίλμαν μείωσε από κοντά σε 2-3 και στην κόντρα ο Νέτο στο 90+5′, ισοφάρισε με άριστο τελείωμα. Στο 90+7′ όμως, ο 18χρονος Μεϊνού με εντυπωσιακό σλάλομ και πλασεδάρα, χάρισε μια πολύτιμη νίκη στην ομάδα του. Βαθμολογικά, η ομάδα του Τεν Χααγκ βρίσκεται έβδομη με 35 βαθμούς, πλησιάζοντας στον βαθμό την έκτη Γουέστ Χαμ. Στην ενδέκατη θέση με 29 βαθμούς, παρέμεινε η ομάδα του Γκάρι Ονίλ.

Ένας βαθμός για Γουέστ Χαμ και Μπόρνμουθ!

Στο τελικό 1-1 έμειναν Γουέστ Χαμ και Μπόρνμουθ, στο Λονδίνο. Οι φιλοξενούμενοι, σκόραραν μόλις στο 3ο λεπτό με τον Σολάνκε, έπειτα από λάθος του Κάλβιν Φίλιπς στο ντεμπούτο του, ως δανεικός από τη Μάντσεστερ Σίτι. Ωστόσο στο 61′, ο Γουόρντ-Πράουζ ισοφάρισε με πέναλντι για τους γηπεδούχους, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Στη βαθμολογία, έκτη με 36 βαθμούς βρίσκεται η ομάδα του Μόγιες και αυτή του Ιραόλα δωδέκατη με 26.