Ο Λούκα Μόντριτς, χάρισε τη νίκη στη Ρεάλ Μαδρίτης, επί της Σεβίλλης.

Ο Λούκα Μόντριτς, «υπέγραψε» τη νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης στο φινάλε, κόντρα στη Σεβίλλη. Φυσικά, το σημαντικό γεγονός εκ’ των προτέρων, ήταν η επιστροφή του Σέρχιο Ράμος ως αντίπαλος, στο «Santiago Bernabeu». Στο 10′, ο Λούκας Βάσκεθ σκόραρε μετά από κλέψιμο του Νάτσο και ασίστ του Βινίσιους. Το VAR όμως, ακύρωσε το γκολ για φάουλ του Νάτσο στον Εν-Νεσίρι. Το ακυρωθέν γκολ, ήταν η αιτία να ξεσπάσει σε διαμαρτυρίες ο Ανσελότι και να δει την κίτρινη κάρτα. Στο 31′, ο Βινίους πλάσαρε άουτ από καλή θέση. Αυτές, ήταν και οι καλύτερες φάσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου 45λέπτου, ο Βαλβέρδε είδε την…στραβοκλωτσιά του να σταματάει στο δοκάρι. Η Σεβίλλη απάντησε με το σουτ του Ρομέρο, που απέκρουσε δύσκολα ο Λούνιν. Στο 81′, ο Ανσελότι περνάει στη θέση του Νάτσο τον Μόντριτς και ο 38χρονος Κροάτης, τον δικαίωσε σε επτά λεπτά. Μετά από διώξιμο των αμυντικών της Σεβίλλης, ο Μόντριτς κοντρολάρει στο ημικύκλιο της περιοχής και με φανταστικό σουτ, νικάει τον Νάιλαντ. Ο Ρούντιγκερ ήταν οφσάιντ, όμως μέσω τσεκ του VAR, ο Γερμανός στόπερ δεν έκανε κίνηση προς τη μπάλα. Το γκολ μέτρησε κανονικά. Να τονιστεί, πως ο Λούκα Μόντριτς πανηγύρισε έξαλα το γκολ του, δείχνοντας σε όλους πως ακόμα…αντέχει σε αυτή την ηλικία και κυρίως στη διοίκηση της Ρεάλ, που δεν του έχει ανανεώσει ακόμα το συμβόλαιο. Η Σεβίλλη προσπάθησε να ισοφαρίσει στο τέλος και έχασε ευκαιρία με την καρφωτή κεφαλιά του Κίκε Σάλας. Το τελικό 1-0, βρίσκεται πρώτη με 65 βαθμούς και στο +8 από τη δεύτερη Μπαρτσελόνα, την ομάδα του Κάρλο Ανσελότι. Αντιθέτως, η ομάδα του Κίκε Φλόρες βρίσκεται 15η με 24 βαθμούς και στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη.