Ένα παιχνίδι στο οποίο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε μέχρι και με 16 πόντους, κατάφερε να το χάσει εξαιτίας των μεγάλων σουτ του Βασίλη Τολιόπουλου.

Οι Κιτρινόμαυροι άφησαν πίσω τους την πρώτη περίοδο βρισκόμενοι στο -14 (25-11). Η διαφορά ανέβηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο στους 16 (33-17 και 35-19), πριν πέσει ξανά στους 14 για το 43-29 σκορ ημιχρόνου. Το «καμπανάκι» για τον Δικέφαλο του Βορρά χτύπησε για πρώτη φορά στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν ο Αυτοκράτορας μείωσε μέχρι και στο -5 (47-42), πριν επιστρέψει ο ΠΑΟΚ και φτάσει στο διψήφιο +13 (57-44).

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε υπεράνθρωπη προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο, και παρότι τα πράγματα φαίνονταν σκούρα περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος, ο διακόπτης… γύρισε, και με μεγάλα σουτ του Τολιόπουλου και του Χάρελ, ο Άρης έκανε το -15 (64-49), -1 (74-73). Και το τέλος γνωστό…

Κορυφαίος όλων ο Βασίλης Τολιόπουλος με 24 πόντους, ένα ριμπάουντ και τρεις ασίστ. Ακολουθεί ο Χάρελ με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ Ντε Σόουζα και Κατσίβελης είχαν από 7 σκορ.

Για τον ΠΑΟΚ, κορυφαίος ο Μιχαλάκ με 13 πόντους, ένα ριμπάουντ και μία ασίστ, ο Μαργαρίτης με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και μία ασίστ, ο Τάουνς με επίσης 11 πόντους, 2 ριμπάουντ και μία ασίστ, και τέλος ο Τσαϊρέλης με 10 όντους, έξι ριμπάουντ και μία ασίστ.