Οι Κιτρινόμαυροι επικράτησαν με 0-1 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο και έκαναν το πρώτο μεγάλο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, μετά από 14 χρόνια.

Με οδηγούς τους Μανού-Βέλεθ, ο Άρης έφυγε με το «επαγγελματικό» 0-1 από το γήπεδο του Παναιτωλικού, και φορτσάρει για τον τελικό. Βέλεθ στο 65′ για το 0-1, αποβλήθηκε ο Μαυρίας στις καθυστερήσεις όμως ο VAR πήρε πίσω την απόφαση.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

Παναιτωλικός: Τσάβες, Μαλής, Ντουάρτε, Στάγιτς, Λιάβας, Χουάνπι, Τσιγγάρας, Χατζηθεοδωρίδης, Τορεχόν, Σενγκέλια, Πέδρο

Άρης: Κουέστα, Βέλεθ, Μπράμπετς, Μοντόγια, Οντουμπάγιο, Βερστράτε, Νταρίντα, Γκαρθία, Σαβέριο, Σουλεϊμάνοφ, Μορόν

«ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΑΝ» ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Αμφότερες ομάδες μοιράστηκαν το πρώτο μέρος, με τον Παναιτωλικό να μπαίνει πιο δυνατά. Από το 10ο λεπτό ως το 15ο οι Αγρινιώτες απείλησαν σημαντικά τον Κουέστα και την εστία του. Αρχικά, στο 10′ με τον Σενγκέλια να σουτάρει διαγώνια και άστοχα, και λίγο μετά με τη διπλή επέμβαση του Ισπανού γκολκίπερ του Άρη. Στο 15′ μία κεφαλιά από κόρνερ πέρασε άουτ, ενώ στο 18′ οι γηπεδούχοι απείλησαν για τελευταία φορά στο ημίχρονο, με το σουτ του Χουάνπι που μπλόκαρε ψηλά ο Κουέστα.

Ο Άρης, από εκείνο το σημείο και μετά, πήρε τα ηνία και άρχισε να κυκλοφορεί καλύτερα, αλλά και να κρατάει την μπάλα για μεγαλύτερα διαστήματα. Πρώτη φάση του Άρη στο ματς ήταν στο 30′ όταν ο Μπράμπετς αστόχησε ολομόναχος με το κεφάλι από πολύ κοντά. Στο 40′ ο Τσάβες μπλόκαρε μία προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του Άρη, ενώ λίγο μετά, μετά από μία μαγική μπαλιά του Μανού Γκαρθία, ο Σαβέριο δεν μπόρεσε να σκοράρει, με τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού να σώζει την ομάδα του. Στο 43′ προσπάθησε να απειλήσει ο Μορόν, μπλόκαρε όμως ο Τσάβες.

ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ Ο ΑΡΗΣ, 0-1 ΜΕ ΒΕΛΕΘ

Ο Άρης ήταν αυτός που μπήκε δυνατά στο β’ μέρος, απειλώντας με κεφαλιά του Μπράμπετς μόλις στο 48′. Απάντησε στο 53′ ο Χατζιθεοδωρίδης με σουτ, το οποίο μπλόκαρε ο Κουέστα. Στο 62′ ο Πέδρο έκανε παρόμοιο σουτ, που είχε την ίδια κατάληξη.

65′ λεπτά στο παιχνίδι, το κόρνερ του Άρη απομακρύνεται, όμως οι Κιτρινόμαυροι θα έχουν άλλη μία ευκαιρία. Πάσα του Οντουμπάγιο για τον Μανού Γκαρθία, ο Ισπανός κοντρολάρει υπέροχα, και βρίσκει με ωραία μπαλιά τον Βέλεθ στο δεύτερο δοκάρι, με τον κεντρικό αμυντικό του Άρη να «πυροβολά» τον Τσάβες με το κεφάλι για το 0-1.

Στο 90+3′ ο Μαυρίας σταμάτησε αντικανονικά τον Σαμόρα με δυνατό τάκλιν, με τον Διαμαντόπουλο να δείχνει απευθείας την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας τον Παναιτωλικό με δέκα ποδοσφαιριστές. Ωστόσο, ο διαιτητής του αγώνα πήγε στο VAR και πήρε πίσω την απόφαση του και ο Μαυρίας επέστρεψε στο παιχνίδι. Στο 90+8′ ο Ντουάρτε μέσα από την περιοχή προσπάθησε να απειλήσει, αλλά αστόχησε.