Ισοπεδωτική Λίβερπουλ με το Άνφιλντ να… γέρνει, 4-1 την Τσέλσι!

Η Λίβερπουλ εξαφάνισε την Τσέλσι από τον χάρτη, με τις 28(13)-4(3) τελικές να μιλούν από μόνες τους.

Το σκορ άνοιξε στο 23′ ο Ζότα με ασίστ το Μπράντλεϊ. Ο Νεαρός είχε δύο ασίστ και ένα γκολ, καθώς «σέρβιρε» και το τρίτο γκολ. Στο 39′ ο νεαρός έγραψε το 2-0, μερικά λεπτά πριν το χαμένο πέναλτι το Νιούνιεζ, στο 45+2′, σε μία ευκαιρία για το 3-0.

Αυό τελικά ήρθε με τον Ζόμποσλαϊ στο 65′, ενώ έξι λεπτά αργότερα η Τσέλσι μείωσε με τον Ενκουνκού μετά από ασίστ του Τσικουεμέκα.

Ο μεγάλος «άτυχος» του ματς ήταν ο Ντάρβιν Νιούνιεζ, ο οποίος σημάδεψε το δοκάρι τρεις (!) φορές στο ματς, με τελευταία στο 76′ με δυνατή κεφαλιά, μετά από γλυκό γύρισμα του Ρόμπερτσον. Ο Ουρουγουανούς, βλέποντας πως από γκολ… δεν, σέρβιρε το 4-1 στον Λουίς Ντίας στο 79′