«Χρυσός» βαθμός στο 90+4′ για την Έβερτον, τρομακτική Άστον Βίλα με πεντάρα!

Στο 90+4′ έσωσε τον βαθμό η Έβερτον, πάτησε τετράδα με εντυπωσιακό τρόπο η Άστον Βίλα.

Δεν έφτασε ο Ριτσάρλισον!

Ο Βραζιλιάνος επιθετικός της Τότεναμ Ριτσάρσλισον, επέστρεψε σε γνωστά λημέρια και με δύο γκολ, έδειχνε να «καθαρίζει» την πρώην ομάδα του, Έβερτον. Τελικά, οι τρεις βαθμοί δεν ήρθαν για την Λονδρέζικη ομάδα, αφού στις καθυστερήσεις ο Μπράνθγουεϊτ ισοφάρισε. Σε αντίθεση με το τέλος του αγώνα, η αρχή ήταν ιδανική για την Τότεναμ. Μόλις στο 4ο λεπτό, ο Ουντότζι από τα αριστερά γύρισε τη μπάλα και ο Ριτσάρλισον με ωραίο μονοκόμματο πλασέ, άνοιξε το σκορ. Στο 30′, ο Βικάριο έκανε λάθος έξοδο και ο Χάρισον το εκμεταλλεύτηκε για το 1-1. Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάνε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια. Στο 41′, ο Ριτσάρλισον με φοβερό σουτ οριακά εκτός περιοχής, έκανε το 1-2. Στο δεύτερο μέρος, το ματς άνοιξε έχοντας έναν πολύ γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να χάνουν ευκαιρίες για γκολ. Η Τότεναμ δεν κατάφερε να…καθαρίσει το ματς και τελικά το πλήρωσε. Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπράνθγουεϊτ ισοφάρισε με κεφαλιά, χαρίζοντας έναν πολύτιμο βαθμό στην Έβερτον. Στη βαθμολογία, 18η βρίσκεται η ομάδα του Σεν Ντάις με 19 βαθμούς και στο -1 από τις θέσεις εκτός επικίνδυνης ζώνης. Στη 5η θέση με 44 βαθμούς και δύο μακριά από τη δεύτερη θέση, βρίσκεται η ομάδα του Ποστέκογλου.

Ένα, δύο…πέντε!

Η Άστον Βίλα, διέλυσε τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, αφήνοντάς την να χαροπαλεύει στη τελευταία θέση. Αυτό πιστοποιεί και το τελικό 0-5. Το σύνολο του Ουνάι Έμερι, έκανε ό, τι ήθελε στο τερέν, με αποτέλεσμα να σκοράρει πέντε φορές και να…σκορπίσει τη Σέφιλντ. Το πάρτι στήθηκε από νωρίς, όταν στο 12′ ο ΜακΓκιν άνοιξε το σκορ. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Γουότκινς με ωραίο πλασέ έκανε το 0-2. Στο 20′, ο Μπέιλι με τρομερή κίνηση και τελείωμα στο παραθυράκι της εστίας έκανε το 0-3 και ο Τίλεμανς με κεραυνό το 0-4, με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε και απλώς στις αρχές του (47′), ο Γουότκινς έβγαλε ωραία σέντρα και ο Μορένο με βολέ, διαμόρφωσε το τελικό 0-5. Στις καθυστερήσεις, η Σέφιλντ κατάφερε να σκοράρει με τον Σόουζα, όμως το VAR του ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ. Στην βαθμολογία η ομάδα του Γουίλντερ βρίσκεται τελευταία με μόλις δέκα βαθμούς και αυτή του Έμερι τέταρτη, ισοβαθμώντας με Άρσεναλ και Μάντσεστερ Σίτι στους 46.