Άνετη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Απόλλωνα

Ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε του Απόλλωνα Πάτρας (85-70) και ανέβηκε στην 6η θέση.

Μόλις στην πρώτη περίοδο, η διαφορά υπέρ των Θεσσαλονικέων έφτασε και στο +15 (25-10), στη λήξη της. Οι Πατρινοί προσπάθησαν και μείωσαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο -3 (35-32), ωστόσο οι γηπεδούχοι με μία αντεπίθεση έφτασαν στο +11 (42-32).

Ο ΠΑΟΚ εκτόξευσε τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, προηγούμενος με +20 (64-44), πριν το 64-50 της τρίτης περιόδου. Οι Ασπρόμαυροι δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα τους και κέρδισαν το παιχνίδι.

Κορυφαίος του ΠΑΟΚ ήταν ο Άλστον με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ και μία ασίστ, ενώ ακολουθεί ο Τάουνς με 19 σκορ, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Τελευταίος με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Φρίντρικσον, με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ αλλά και 12 ασίστ, σημειώνοντας double-double.

Ο Όσμπορν ήταν ο καλύτερος παίκτης των φιλοξενούμενων, κάνοντας και αυτός double-double με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ. Ο Μπότραϊτ είχε 18 πόντους, ενώ ο Μπράουν έκανε και αυτός double-double, με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.