Ανατροπή με σούπερ Φόντεν και στο -2 απ’ την κορυφή η Σίτι!

Η Μάντσεστερ Σίτι, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μπρέντφορντ, με πρωταγωνιστή τον Φιλ Φόντεν, πλησιάζοντας την κορυφή.

Με το κίνητρο που της έδωσε η ήττα της Λίβερπουλ στο «Emirates», αλλά και με έναν Φόντεν να…πετάει φωτιές, η Μάντσεστερ Σίτι, πήρε κομβικό «διπλό» στην έδρα της Μπόρνμουθ. Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά με τον αέρα της πρωταθλήτριας, γύρισε την κατάσταση υπέρ της. Έτσι πλησίασε στους δύο βαθμούς, την πρωτοπόρο Λίβερπουλ. Αντιθέτως η Μπρέντφορντ έχει μπλέξει βαθμολογικά, στη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία.

Η ομάδα του Πεπ, μπήκε φουριόζα στο ματς, αλλά δεν ερχόταν το γκολ. Αυτό συνέβη γιατί ο τερματοφύλακας της Μπρέντφορντ Φλέκεν, «κατέβαζε ρολά», στο πρώτο ημίχρονο. Αρχικά ο Γερμανός κίπερ, σταμάτησε τις προσπάθειες του Άλβαρες στο 10′ και το 14′ αντίστοιχα, όπως και τη οβίδα του Γουόκερ στα καπάκια. Εκτός αυτού, ο Φλέκεν έγινε και ο δημιουργός του 1-0. Για την ακρίβεια στο 21ο λεπτό, έβγαλε με το βολέ του τετ-α-τετ τον Μοπέ με τον Έντερσον. Ο Γάλλος επιθετικός του είπε «ευχαριστώ», ανοίγοντας το σκορ. Δύο λεπτά μετά, ο Φλέκεν σταμάτησε και τον Χάαλαντ σε τετ-α-τετ, καθώς και το δυνατό σουτ του Γκβάρντιολ, αργότερα. Στο 42′, ο Γκβάρντιολ έχασε και δεύτερη ευκαιρία, μετά το τρομερό τσίμπημα του Ντε Μπρόινε. Η ποδοσφαιρική δικαίωση για τους «Πολίτες», ήρθε στο 45+3′. Εκεί, ο Φόντεν εκμεταλλεύτηκε το κακό διώξιμο του Πίνοκ και ισοφάρισε με όμορφο τελείωμα, μέσα από την περιοχή.

Την ορμή που είχε η Σίτι στο πρώτο μέρος, την διατήρησε και στο δεύτερο. Αυτή τη φορά, χρειάστηκε λιγότερες προσπάθειες για να σκοράρει και να «κλειδώσει» το ματς. Στο 53′, ο Ντε Μπρόινε σέντραρε φαντασμαγορικά και ο Φόντεν με γυριστή κεφαλιά, έκανε το 1-2. Η Μπρέντφορντ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο Φόντεν είχε άλλη άποψη. Με τη συμπλήρωση 70 λεπτών, συνεργάστηκε άριστα με τον Χάαλαντ και πλάσαρε στη γωνία του Φλέκεν για το τελικό 1-3. Κάπως έτσι, η ομάδα του Γουαρδιόλα ισοβαθμεί στην δεύτερη θέση με την Άρσεναλ, έχοντας 49 βαθμούς. Η ομάδα του Τόμας Φρανκ τώρα, παρέμεινε 15η με 22 βαθμούς, τρεις δηλαδή παραπάνω από την επικίνδυνη ζώνη.