Τρομακτική Ίντερ, σωτήρας Ραχμάνι για τη Νάπολι!

Η Ίντερ έδωσε παράσταση πρωταθλήτριας στην έδρα της Μόνζα, ενώ η Νάπολι «λύγισε» στο 90+6′ τη Σαλερνιτάνα.

Έστησε πάρτι!

Ίντερ από άλλο πλανήτη, διέλυσε με σκορ 1-5 τη Μόνζα. Πηγαίνει ολοταχώς για ακόμη ένα «Σκουντέτο», με τη Γιουβέντους όμως να την πιέζει ασφυκτικά. Από δύο γκολ οι Μαρτίνες και Τσαλχάνογλου, ένα έβαλε ο Τουράμ. Για τη Μόνζα, ο Κυριακόπουλος αγωνίστηκε σε όλο το δεύτερο μέρος. Μόλις στο 9′, ο Γκαλιαρντίνι έκανε χέρι εντός περιοχής, δίνοντας την ευκαιρία στην πρώην ομάδα του, να προηγηθεί. Ο Τσαλχάνογλου δεν έχασε την ευκαιρία, ανοίγοντας το σκορ. Στο 14′, ο Λαουτάρο Μαρτίνες, σκόραρε μετά το γύρισμα του Ντιμάρκο. Στο 60′, ο Μικιταριάν σέντραρε, ο Τουράμ έστρωσε στον Τσαλχάνογλου, που ανέβασε το δείκτη του σκορ, στο 0-3. Οκτώ λεπτά μετά, ο Νταρμιάν έκανε πέναλντι στον Μότα και ο Πεσίνα μείωσε σε 1-3. Στο 75′, ο Ζόμερ απέκρουσε το δυνατό σουτ του Κυριακόπουλου και στο 84′, είχαμε τρίτο πέναλντι στο ματς. Ο Άκπρο το έκανε πάνω στον Φρατέζι και ο Λαουτάρο ευστόχησε για το 1-4. Στο 88′, ο Μικιταριάν έδωσε τη μπάλα στον Τουράμ, που πέρασε έναν αντίπαλο και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-5. Πρώτη με 51 βαθμούς η ομάδα του Ιντζάγκι και στο +5, από τη Γιουβέντους. Η Μόνζα βρίσκεται 11η με 25.

Λυτρωτής Ραχμάνι!

Η Νάπολι, επέστρεψε στις νίκες με περιπετειώδη τρόπο, κόντρα στην ουραγό Σαλερνιτάνα. Ο Ραχμάνι, κατάφερε με δικό του γκολ στις καθυστερήσεις, να γλιτώσει τη Νάπολι από την ισοπαλία και την ανέβασε έκτη. Στο 29′ το γήπεδο «πάγωσε», όταν ο Γκολίνι άνοιξε το σκορ με φανταστικό σουτ, έπειτα από ντρίμπλα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Φάζιο ανέτρεψε τον Σιμεόνε. Ο Πολιτάνο εκτέλεσε το πέναλντι και ισοφάρισε. Στο δεύτερο ημίχρονο πίεσε η Νάπολι και στο 90+4′ έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Οτσόα νίκησε τον Κβαρατσχέλια με το πόδι. Τελικά η ανατροπή έγινε στο 90+6′, όταν ο Ραχμάνι εκμεταλλεύτηκε το λάθος των Οτσόα και Φάζιο. Έκτη με 31 βαθμούς η Νάπολι και η Σαλερνιτάνα τελευταία με 12.

«Ανάσα» για τη Βερόνα!

Η Ελλάς Βερόνα, πήρε μια σημαντική νίκη κόντρα στην Έμπολι, εντός έδρας. Μιλάμε για δύο ομάδες που παλεύουν, για να μείνουν στην κατηγορία. Στο 3′, ο Ντούριτς άνοιξε το σκορ και στο 56′, ο Ενγκονγκ, έκανε το 2-0. Η Έμπολι, απλά μείωσε στο 64′ με τον Ζουρκόφσκι. Τέλος στο 87′, ο Ντούντα αποβλήθηκε για τη Βερόνα, που βρίσκεται 16η με 17 βαθμούς και στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη. Η Έμπολι βρίσκεται προ-τελευταία με 13.

«Κόλλησαν» στο μηδέν!

Στη Γένοβα, ισόπαλη έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Τζένοα και Τορίνο. Έτσι, οι δύο ομάδες έχασαν την ευκαιρία, να πλησιάσουν και άλλο τις Ευρωπαϊκές θέσεις. Το ματς είχε έλαχιστες καλές φάσεις, με τις δύο αντιπάλους να έδειχναν ευχαριστημένες με την ισοπαλία, στο «Λουίτζι Φεράρις». Η Τζένοα βρίσκεται 12η με 22 βαθμούς και η Τορίνο 10η, με έξι περισσότερους.