Το «γύρισαν» οι Χάρικεϊνς στην 3η περίοδο κόντρα στους Ρεντ Γουίνγκς

Πολύ αργή αρχή είχαν οι Καρολίνα Χάρικεϊνς παρά την επικράτησή τους κόντρα στους Ντιτρόιτ Ρεντ Γουίνγκς, αλλά κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στην 3η περίοδο, για να εξασφαλίσουν νίκη 4-2.

Στην 1η περίοδο, το σκορ ανοίγει ο Κόστιν για τους Ρεντ Γουίνγκς στο 3′. Βρισκόμενος ανοιχτός μπροστά στο τέρμα, σουτάρει όπου ο Ράντα κάνει την κίνηση να αποκρούσει τον δίσκο, ο οποίος ναι μεν σχεδόν τον έπιασε αλλά κατάφερε να του ξεφύγει πίσω του και να περάσει το όριο της γραμμής. Οι Χάρικεϊνς απαντάνε αμέσως στο επόμενο λεπτό με γκολ του Μάρτινουκ, ο οποίος έκανε tip-in από πάσα του Μπερνζ.

Στη 2η περίοδο, τα γκολ άργησαν να μπουν. Οι Χάρικεϊνς είχαν σημαντική διαφορά στον αριθμό των σουτ σε σύγκριση με τους Ρεντ Γουίνγκς, αλλά το τελικό αποτέλεσμα μέχρι την λήξη της περιόδου αυτή δεν τους δικαιώνει ιδιαίτερα. Στο 17′, ο Νέκας «σπάει» την ισοπαλία για να δώσει το προβάδισμα στους Χάρικεϊνς. Με 47 δευτερόλεπτα να απομένουν για την λήξη της περιόδου, οι Ρεντ Γουίνγκς πετυχαίνουν την ισοπαλία πάλι με γκολ του Κόμφερ στο power play.

Στη 3η περίοδο, ο Σβέτσνικοβ «σώζει» τους Χάρικεϊνς με γκολ του στο power play στο 11′. Να σημειωθεί ότι οι Άχο και Μπαντς φρόντισαν να κάνουν ένα ωραίο σετ απ που οδήγησε σε αυτό το γκολ. Στα τελευταία λεπτά, οι Ρεντ Γουίνγκς αντικαθιστούν τον τερματοφύλακα τους για έναν έξτρα σκέιτερ. Οι Χάρικεϊνς εκμεταλλεύονται το άδειο τέρμα των αντιπάλων τους με τον Άχο να εκτελεί αυτό τον ρόλο στο 19′, ολοκληρώνοντας και το σκορ.