Την… απογοήτευσε για δεύτερη φορά σε μία εβδομάδα!

Ο Άρης πήρε μία πολύ σημαντική νίκη στην έδρα της ΑΕΚ και έφτασε στο 8-7, εδραιώνοντας τον εαυτό του στην πρώτη 5άδα της βαθμολογίας, ενώ παράλληλα κέρδισε την ΑΕΚ για δεύτερη φορά στην ίδια εβδομάδα, μετά την πρόκριση του ποδοσφαιρικού τμήματος την περασμένη Τετάρτη.

Βρέθηκε να χάνει με οκτώ πόντους διαφορά στο πρώτο μόλις δεκάλεπτο, ωστόσο είχε σε εξαιρετική μέρα τους Τολιόπουλο και Γκάλινατ, φτάνοντας στο δικό του +9, πριν φτάσει στη νίκη με 91-93.

Το παιχνίδι ξεκίνησε, η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα 2-0, όμως ο αγώνας διακόπηκε για πρόβλημα με το 24άρι. Μετά από διακοπή αρκετής ώρας, συνεχίστηκε το παιχνίδι. Η ΑΕΚ έφτασε στο +6 (11-5), πριν φτάσει στο +8 (13-5, 15-7 και 19-11). Εκεί οι Θεσσαλονικείς έτρεξαν ένα 0-5 για να μειώσουν στο -3 (19-16), πριν το τελικό 22-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο ματς στη δεύτερη περίοδο, φτάνοντας στο +3 (30-33), ενώ η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της υπέρ του Άρη στο +5 (36-41), πριν το 42-43 του ημιχρόνου.

Ο Άρης μπήκε καλά στην επανάληψη και έφτασε στο +9 (47-56) πριν η ΑΕΚ μειώσει σταδιακά και ισοφαρίσει σε 61-61. Η ΑΕΚ πήγε στο τέταρτο δεκάλεπτο στο +4 με σκορ 71-67, χάρη σε τρίποντο μπάζερ μπίτερ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαξε χέρια αρκετές φορές. Ο Άρης πέτυχε έξι συνεχόμενους πόντους για να φτάσει στο 71-73. Η μεγαλύτερη διαφορά στην τελευταία περίοδο ήταν το +5 του Άρη (81-86), πριν κάνει ένα 5-0 η Ένωση για να ισοφαρίσει.

Εκεί ο Άρης με τα μεγάλα σουτ του Τολιόπουλου από μακριά πήρε το ματς. Στο τέλος, έμεινε 1.3” για την ΑΕΚ η οποία βρισκόταν το -2, ωστόσο στην τελευταία επίθεση δεν πρόλαβε να σουτάρει και το σκορ έμεινε στο 91-93 υπέρ των Θεσσαλονικέων.