Πρωτιά για τον «δικέφαλο»!

Ο ΠΑΟΚ με νίκη 2-1 έναντι του Παναθηναικού, εξασφάλισε την πρώτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα με 47 βαθμούς, αφήνοντας τον Παναθηναικό στην τρίτη θέση με 44 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναικός ήταν κυρίαρχος στο παιχνίδι, ακολουθώντας το δικό του ρυθμό, καθώς ο ΠΑΟΚ δεν υπερτερούσε στις τελικές πάσες. Ωστόσο, οι Θεσσαλονικείς από την πλευρά τους προσπάθησαν- ως επί το πλείστον- από τα αριστερά, με τον Ντεσπόντοφ να «ταλαιπωρεί» τον Μλαντένοβιτς.

Μία εξαιρετική ευκαιρία για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου ήρθε στο 37′, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μούργκ, ο Κουλιεράκης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με εξαιρετική κεφαλιά. Στη συνέχεια όμως, και μετά από έλεγχο της φάσης στο VAR, ο Νορβηγός διαιτητής ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ.

Ο «δικέφαλος» του βορρά όμως δεν πτοήθηκε, αντιθέτως, ο Τάισον πάσαρε τη μπάλα στον Ντεσπόντοφ, ο οποίος σκόραρε για το 1-0 στο 43′.

Στο δεύτερο ημίχρονο και παρ’όλες τις αλλαγές του Φατίχ Τερίμ στον Παναθηναικό, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυναμικός στο παιχνίδι. Παρόλα αυτά, στο 49′ το τριφύλλι είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, με πέναλτι που υπέδειξε ο Σάγκι για πάτημα του Τάισον στον Μπακασέτα, με τον δεύτερο να εκτελεί κιόλας, να νικάει τον Κοτάρσκι και να σημειώνει το 1-1 στο 51′.

Ο ΠΑΟΚ όμως, πέρασε στην αντεπίθεση απευθείας με μία εξαιρετική φάση και συγκεκριμένα στο 56′, ο Τάισον πέρασε τον Βαγιαννίδη, έκανε πάσα μέσα στη μεγάλη περιοχή και καθώς ο Σάστρε άφησε τη μπάλα στον Ντεσπόντοφ, ο Βούλγαρος επιθετικός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Με τις προσθήκες του Ρουμάνου τεχνικού μετά το 70′, ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε και ήταν η σειρά του να πρωταγωνιστήσει και να δημιουργήσει φάσεις και ευκαιρίες.

Ο δικέφαλος έχει πλέον ένα ισχυρό πλεονέκτημα και προβάδισμα στην βαθμολογία και έτσι μπορεί να προχωρήσει συγκεντρωμένα την προετοιμασία του για το επικείμενο παιχνίδι της 2ης φάσης του προημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδος, κόντρα στον Πανσερραικό (4-0).