Ποδαρικό με το… δεξί!

Ο «δικέφαλος του βορρά» νίκησε με 4-0 τον ΟΦΗ στην άδεια Τούμπα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε σχετικά μέτρια στο παιχνίδι καθώς ο ΟΦΗ προσπαθούσε να πιέσει και να παραμείνει ψηλά στο γήπεδο, ωστόσο δεν κατάφερε καθ’όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού να «βρει δίχτυα».

Στο 22′ ο Ντεσπόντοφ κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε άστοχα ο Στέφαν Σβάμπ. Στο 39′ ο Κιρίλ Ντεσπόντοφ σκόραρε για το 1-0 με μία εξαιρετική κεφαλιά μετά από την υπέροχη σέντρα του Μπάμπα, ενώ δύο λεπτά αργότερα, στο 41′ ο Ράχμαν Μπάμπα σκόραρε για το 2-0. Ο «δικέφαλος του βορρά» είχε για ακόμη μία φορά την ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ. Συγκεκριμένα, στο 46′ ο Αλί Σαμάττα κέρδισε πέναλτι, το οποίο και εκτέλεσε άστοχα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι, ενώ οι Κρητικοί έδειξαν να κουράζονται, να μην έχουν την ίδια απόδοση με το πρώτο ημίχρονο, παρόλο που πραγματοποίησαν και αλλαγές. Το τρίτο γκολ για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 89′ από τον Μάρκος Αντόνιο , ο οποίος μόλις τρία λεπτά από την είσοδο του στο παιχνίδι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για πρώτη φορά με την φανέλα του «δικεφάλου». Το τελευταίο γκολ με το οποίο έκλεισε το σκορ σε 4-0, σκόραρε ο Μπράντον Τόμας.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου επέστρεψε με νίκη στο πρωτάθλημα μετά τη διακοπή των εορτών, κερδίζοντας τους τρεις βαθμούς και παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 38 βαθμούς. Ο ΠΑΟΚ έχει μπροστά του έναν σημαντικό αγώνα κόντρα στον Άρη στις 7/1.