Πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση!

Ο «δικέφαλος του βορρά» εξασφάλισε με τη νίκη του, τη συμμετοχή του στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος.

Μετά την ήττα απέναντι στον Άρη την περασμένη Κυριακή, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε με νίκη στη ρεβάνς με τον Βόλο για τη δεύτερη φάση του γύρου των «16», στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Με τελικό σκορ 2-0 και σκόρερ τους Κωνσταντέλια και Σβάμπ, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πήρε το εισιτήριο για τις δύο φάσεις του προημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδος, στις οποίες θα αντιμετωπίσει τον Πανσερραικό.

Η καλύτερη στιγμή για τον ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο, ήταν στο 17′ όταν ο Γιάννης Κωνσταντέλιας έδωσε με ένα εξαιρετικό γκολ το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι έγινε πιο ενδιαφέρον, καθώς ο δικέφαλος κυκλοφορούσε περισσότερο την μπάλα ψηλά, κοντά στη μεγάλη περιοχή του Βόλου, δημιουργώντας φάσεις στο παιχνίδι.

Μάλιστα, στο 73′ μετά από μια πολύ ωραία φάση, ο αρχηγός του δικεφάλου, Στέφαν Σβάμπ, έκλεισε το σκορ για τον ΠΑΟΚ, σημειώνοντας το 2-0.

Η ομάδα του Ρουμάνου τεχνικού, θα υποδεχθεί την Κυριακή 14/1 στις 20:30, στο γήπεδο της Τούμπας, τον Πας Γιάννινα, ενόψει της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League.