Πέρασε πανεύκολα ο Παναθηναϊκός από την Πάτρα

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 55-87 του Απόλλωνα Πάτρας, κάνοντας το 16/16.

Η σχετική αστοχία των Πράσινων πίσω από τα 6,75μ (7/24) δεν επηρέασε το τελικό αποτέλεσμα καθώς το Τριφύλλι με 14/16 βολές και 26/41 δίποντα πέτυχε 87 πόντους. Ο Παναθηναϊκός δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και μάλιστα, μόλις στην πρώτη περίοδο, βρέθηκε να προηγείται με +15 (11-26).

Η διαφορά έφτασε στους 24 στο δεύτερο δεκάλεπτο (23-47), πριν το 29-49 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Όσο περνούσε ο χρόνος η διαφορά αυξανόταν, φτάνοντας στο +28 (36-64) στο τρίτο δεκάλεπτο. Η διαφορά «τριαντάρισε» στην τέταρτη περίοδο (44-74), πριν το τελικό 55-87.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκό ήταν ο Καλαϊτζάκης με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και μία ασίστ, ενώ ο Μήτογλου είχε 14 πόντους. Ο Ναν προσέφερε 13 πόντους, ο Ερναγκόμεθ 12, και ο Λεσόρ 10.