Ο Άρης πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε σε μία δίκαιη και άνετη νίκη επί του Απόλλωνα Πάτρας.

Οι Κιτρινόμαυροι στο πρώτο ημίχρονο έδωσαν δικαίωμα στον Απόλλωνα να διεκδικήσει κάτι από το ματς, ωστόσο ανέβασαν την απόδοση τους στο β’ μέρος και στο τρίτο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας τη διαφορά μέχρι τους 21 πόντους, πριν λήξει τελικά το παιχνίδι με σκορ 76-63.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν το πάνω χέρι για τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με τον Απόλλωνα να προηγείται για μερικά λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο (30-31), πριν οι Κιτρινόμαυροι κάνουν ένα σερί 5-0 για να πάνε στην ανάπαυλα με σκορ 35-31.

Η διαφορά ξέφυγε στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας τους 15 σε τέσσερις διαφορετικές περιπτώσεις (50-35, 52-37, 54-39 και 56-41). Ο Αυτοκράτορας ανέβασε την διαφορά στο +21 (69-48), πριν καταφέρει να μειώσει στους 12 ο Απόλλων και στο τελικό 76-63.

Κορυφαίος του Άρη ο Βασίλης Τολιόπουλος με 17 πόντους και μία ασίστ (1/2 2π, 3/6 3π, 6/7 βολές). Ο Γκάλινατ με 15 στη 2η θέση (3/5 2π, 1/6 3π, 6/8 βολές), έχοντας 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Ακολουθεί ο σε εξαιρετική φόρμα Μπλούμπεργκς με 13 πόντους (1/1 2π, 3/4 3π, 2/2 βολές).

Για τον Απόλλωνα πρωταγωνιστής στο σκοράρισμα ήταν ο Μπράουν με 20 πόντους (9/10 2π, 2/5 βολές) και 7 ριμπάουντ. Ο Βον είχε 16 σκορ (4/5 2π, 2/5 3π, 2/3 βολές) και τελευταιος με διψήφιους ποντους ήταν ο Όσμπορν με 10 (1/4 π, 8/10 βολές) και 8 ριμπάουντ.