«Πάρτι» του Άρη στο “Βικελίδης” με καλεσμένο τον ΠΑΟΚ!

Ο Άρης εμφάνισε δύο πρόσωπα σε κάθε ημίχρονο, και με γκολ στο 46′ και στο 59′ έβαλε τις βάσεις για να φτάσει στην πρώτη του νίκη στο 2024.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με αρκετή πίεση στο αμυντικό μισό του Άρη, περιορίζοντας το passing game των Κιτρινόμαυρων, ωστόσο δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων και να βρει τελική. Ο Άρης αιφνιδίασε στο β’ μέρος κάνοντας το 1-0 στα 26” με τον Σουλεϊμάνοφ, και λίγο μετά έκανε το 2-0 με τον Σαβέριο. Μείωσε ο ΠΑΟΚ με τον Μπάμπα στο 75′.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάζιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Ζουλ, Τζούρασεκ, Σουλεϊμάνοφ, Νταρίντα, Σαβέριο, Μορόν

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ, Τάισον, Ντεσπόντοφ, Μουργκ, Μπράντον

ΑΣΦΥΚΤΙΚΟΣ ΠΑΟΚ ΓΙΑ 30′, ΙΣΟΡΡΟΠΗΣΕ Ο ΑΡΗΣ

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τα ηνία και με πίεση στον Άρη στο αμυντικό του μισό. Είχε την κατοχή σε ένα ποσοστό 72%, με τον Άρη να διασπά αρκετά σπάνια το πρέσινγκ των Ασπρόμαυρων. Όταν το κατάφερνε, η ομάδα του Μάνζιου έβγαινε με προϋποθέσεις στην αντεπίθεση.

Πρώτη φάση του αγώνα ήταν ένα άστοχο σουτ του Νταρίντα, στο 10ο λεπτό. Στο 37′ ο Ζουλ πήρε πάνω του τη φάση και σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στο 41′ Ο Μορόν βγήκε στο ένας με έναν, ο Κουλιεράκης γλίστρησε αλλά ο Βιεϊρίνια με προβολή έσωσε τον ΠΑΟΚ.

ΓΚΟΛ… ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΔΥΤΗΡΙΑ ΣΤΟ Β’ ΜΕΡΟΣ, ΞΥΠΝΗΣΕ ΑΡΓΑ Ο ΠΑΟΚ

Ο Άρης άνοιξε το σκορ στο 46ο λεπτό, επί της ουσίας στα 26 δευτερόλεπτα της επανάληψης, με ωραία ασίστ του Σαβέριο για τον Σουλεϊμάνοφ ο οποίος με το καλάμι νίκησε τον Κοτάρσκι. Στο 54′ ο Σαβέριο δοκίμασε το πόδι του, ο κίπερ του Δικέφαλου μπλόκαρε και, λίγο αργότερα, ο ίδιος παίκτης, στην αντεπίθεση, σύγκλινε προς τα μέσα και με αριστοτεχνικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία για το 2-0, στο 59′.

Μετά το 2-0 ο Άρης είχε… άλλο αέρα στο ματς. Στο 64′ ο Νταρίντα αστόχησε για λίγο με εξωτερικά φάλτσα με το δεξί, από τα αριστερά, ενώ η πρώτη φάση του ΠΑΟΚ στο ματς ήρθε στο 74′ με το σουτ του Κωνσταντέλια εκτός περιοχής να καταλήγει εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κουέστα. Ένα λεπτό μετά ο Δικέφαλος μείωσε σε 2-1 με τον Μπάμπα. Η μπάλα γύρισε από τα δεξιά, ο Ζουλ δεν μπόρεσε να διώξει και εκείνη στρώθηκε στον Μπάμπα ο οποίος με το δεξί του πόδι και τη βοήθεια της κόντρας στον Οντουμπάγιο πέτυχε το γκολ για τον ΠΑΟΚ.

Στο 86′ ο Κουέστα έσωσε το τετ-α-τετ του Σάστρε, ο οποίος πήρε ωραία πάσα από τον εορτάζοντα Κωνσταντέλια, όμως άνοιξε το κοντρόλ με αποτέλεσμα ο Ισπανός κίπερ να πέσει και να μπλοκάρει στα πόδια του. Στο 90+1′ ήταν η τελευταία φάση στο ματς, με το γύρισμα του Κωνσταντέλια πάνω στη γραμμή του άουτ για τον Σβαμπ ο οποίος με κεφαλιά-ψαράκι αστόχησε από το ύψος της μικρής περιοχής, αμαρκάριστος.